کولر گازی یکی از وسایلی است که استفاده از آن بسیار رواج یافته است و هرسال با شروع فصل تابستان خیلی از مردم احساس گرما میکنن و برای خنک شدن کولر گازی رو روشن میکنن تا از سرمای اون لذت ببرن ولی ما باید توجه داشته باشیم که هرکدام از لوازم‌خانگی ما بدون در نظر گرفتن برند یا کشور سازنده آن احتیاج به نگهداری مناسب دارند،

تمیز کردن فیلتر اسپلیت ها برای کسانی که از اسپلیت های دیواری در منزل استفاده می کنند بسیار مهم است و شاید کمتر کسی این جرات را به خود داده است که خودش یونیت داخلی را باز کرده و کویل های پنل داخلی را تمیز کند.

کولر گازی در انواع مختلف ؛ کولر گازی پرتابل، کولر گازی پنجره ای، کولر گازی ایستاده و اسپیلت موجود است و هر یک از آنها بعد از مدتی استفاده نیز به پاکسازی و تمیز کردن دارند.

به منظور افزایش بهره وری کولر گازی، باید دستگاه را هرچند مدت یکبار تمیز کرد. این کویل های مانند رادیاتور ماشین عمل می کنند و همیشه باید تمیز و پاکیزه نگه داشته شوند تا با هوای پیرامون خود به خوبی در ارتباط باشند و سرما یا گرما را از کویل ها به هوای اتاق انتقال دهند.تمیز بودن فیلتر ها در واقع به بهبود کارایی خنک کنندگی و و متعاقب آن صرفه جویی در انرژی می شود و اگر هرچند مدت یک‌بارتعمیر این کار انجام نشوند خراب‌شده و احتیاج به تعمیرکار دارد که ممکنه تو اوج گرمای تابستان شما رو از سرمای خودش بی‌نصیب بزاره و علاوه بر هزینه و پیدا کردن یه تعمیرکار خوب چندساعتی حتی چند روزی رو تو گرما بمونیم پس بهترین راه پیشگیریه یعنی قبل از خراب شدن کولر گازی اونو سرویس کنید.

تمیز نکردن فیلتر های کوار گازی علاوه بر بالابردن مصرف برق و پایین آمدن کارایی کولر گازی باعث بوجود آمدن بوی نامطبوعی شده که استفاده از کولر گازی را امری ناخوشایند تبدیل میکند.

بوی نامطبوع کولر گازی
بوی نامطبوع کولر گازی

 

تمیز کردن و پاکسازی کولر گازی نیاز به تخصص ندارد و تنها با کمی دقت می توانید آن را به راحتی تمیز نمایید.

برای تمیز کردن کولر گازی باید نکاتی را رعایت کنید.

پس با ما همراه باشید تا طریقه بازکردن کولر اسپلیت و همچنین مراحل  تمیز کردن ،سرویس و شستشوی پنل خارجی و داخلی کولر اسپلیت را بهتون آموزش بدیم.

در این اموزش (آموزش تصویری سرویس کولر اسپلیت) سعی شده تا با زبانی ساده مراحل را توضیح دهیم، تا افراد مبتدی هم بتوانند این کار را انجام دهند.

این مراحل و آموزش فقط مخصوص کولر گازی های دوتکه ( کولر اسپلیت) نمی باشد و میتوانید از این آموزش برای سرویس کردن و شستشو کولر گازی پنجره ای هم استفاده کنید.

 

در اینجا آموزش را از پنل داخلی کولر گازی شروع می کنیم:

 

مرحله اول:

برای شستشو و تمیز کردن فیلتر کولر گازی قبل از هر کاری خاموش کردن کولر گازی است. برای این کار برق کولر گازی رو قطع کنید تا خطری شما رو تهدید نکند و با خیال راحت کارتان را ادامه بدهید.

برای قطع کردن برق کولر گازی بسته به نوع کولر دو راه دارید:

دوشاخه کولر گازی را از کنار پنل از برق بکشید یا فیوز برق کولر گازی را از جعبه‌فیوز قطع کنید.

مرحله دوم:

پس از خاموش کردن دستگاه، ابتدا باید سرویس پنل داخلی را انجام بدهید ،

در این قسمت باید سرویس پنل داخلی را انجام بدهید، سرویس پنل داخلی شامل: پانل ها ، پره ها و فنر ها هستند. که بدین منظور می توانید از وسایلی نظیر فرچه جارو برقی استفاده کنید.

سعی کنید دستمال مخصوصی را برای تمیز کردن کویل های اسپلیت تهیه کنید و فقط برای تمیز کردن اسپلیت از آن استفاده نمایید.

برای این کار ابتدا باید قاب جلویی پنل را بازکرده و  دو عدد فیلتر آن را بیرون کشیده و با استفاده از فشار آب تمیز بشویید به نحوی که خاک و گرد و غباری روی آن باقی نماند و سپس با دستمال تمیز خشک کنید.

روش دیگری نیز وجود دارد که میتوان ابتدا فیلتر ها را با استفاده از جاروبرقی تمیز کنید.استفاده از جاروبرقی گرد و غبار ها را از بین برده و منافض فیلتر را باز کرده سپس میتوانید با آب یا با اسپری و دستمال کامل تمیز نمایید. در صورت شستن فیلتر با آب، قبل از نصب مجدد ابتدا باید فیلتر را کاملا خشک نمایید.

ممکن است که این فیلترها چرب و خیلی کثیف باشند و در این حالت از یک پاک کننده هم بهره ببرید تا فیلتر ها کامل تمیز شده.

 

تمیز کردن فیلتر کولر گازی
تمیز کردن فیلتر کولر گازی

اگر انجام این مراحل امری طاقت فرسا و وقت گیر است، میتوانید با تهیه کولر گازی های چند فیلتره و تمیزکننده خودکار (Auto cleaning) فیلتر از بانه کولر  باخیال راحت عمری از کولر گازی خود استفاده کنید و تمیز کردن فیلتر را بر عهده خود کولر گازی قرار دهید.

 

کولر گازی های تمیز کننده خودکار فیلتر
کولر گازی های تمیز کننده خودکار فیلتر

 

شما بعدازاین که فیلتر کولر گازی را تمیز کردید باید سنسور کولر را نیز تمیز کنید.

برای این کار سنسور کولر گازی را بیرون کشیده و تمیز کنید و در جای خودش قراردهید. این سنسور وظیفه‌ چک کردن دمای محیط  را داشته و به برد، فرمان روشن و خاموش شدن خودکار کولر گازی را می‌دهد اگر این سنسور کثیف باشد به دلیل فرمان اشتباه به برد در سیستم شما اختلال ایجاد می‌شود و باعث روشن شدن زودهنگام کولر گازی شده که پیامدهای مصرف برق زیاد و فشار به موتور کولر گازی شده.

(جایگاه قرار گیری سنسور ها با توجه به برند کولرگازی متفاوت هستند. تصاویر زیر دو نوع جایگاه را  نشان میدهند.)

 

سنسور حرارتی کولر گازی
سنسور حرارتی کولر گازی
سنسور حرارتی کولر گازی
سنسور حرارتی کولر گازی

شستن کویل های پنل داخلی کولر گازی

بعد از این کار نوبت به شستن فین‌های یا کویل ها می‌رسد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کویل به دانشنامه رشد مراجعه فرمایید.

این کویل ها مانند رادیاتور ماشین عمل کرده و همیشه باید تمیز باشد تا با هوای محیط به‌خوبی ارتباط برقرار کند و سرما را از کویل ها به هوای اتاق منتقل کنند.

شما می‌توانید به‌ وسیله یک آب‌ پاش،بخار شوی یا شنگ آب به کویل ها آب بپاشید مانند و وقتی کاملاً خیس شدند با یک برس نرم یا مسواک به‌صورت عمودی روی آن‌ها کشیده تا پرز و گردوخاک آن تمیز شود.

اگر کولر گازی درجایی نزدیک آشپزخانه نصب‌شده باشد معمولاً این کویل ها به دلیل گرما و پخت و پز چرب شده و با برس کشیدن ساده به آن تمیز نمی‌شود.

شما برای این موارد باید یک اسپری گاز پاک‌کن یا پاک کننده های چربی زدا تهیه کنید. شما بعد از تهیه این اسپری می‌توانید آن را روی کویل ها بپاشید تا کف کند و تا ۱ ساعت اجازه دهید که این چربی‌های خوب شسته شده و نرم شود بعد از یک ساعت به‌وسیله شیشه‌ شور یا بخار شور آب را روی آن اسپری کرده و با یک مسواک یا برس نرم آن را تمیز کنید مشاهده می‌کنید که براق و تمیز شد.

استفاده از بخار شوی نقش بسزایی در پاک کردن چربی ها دارد. می‌توانید قبل از استفاده از بخار شور از اسپری گاز پاک‌کن استفاده کنید و بعد از یک ساعت که این اسپری چربی‌ها را نرم کرد با دستگاه بخارشوی آن را تمیز و براق کنید بعدازاین کار سنسور و فیلتر را مانند قبل سر جای خود محکم کنید و درب پنل را ببندید.

 

و این کار نقش بسیار مهمی در راندمان کولر گازی دارد. زیرا با تمیز شدن کویل با هوا به خوبی ارتباط داشته و سرما به به خوبی به هوای اتقاق می رسانند.

استفاده ذاز بخار شوی ضرورتی دارد؟

استفاده از بخار شوی بدلیل گرمای زیاد کویل هارا بخوبی تمیز کرده و تفاوت زیادی در تمیز کردن دارد.

 

شستشو و تمیز کردن فیلتر های کولر گازی
شستشو و تمیز کردن فیلتر های کولر گازی
شست و شو و تمیز کردن فیلتر های کولر گازی
شست و شو و تمیز کردن فیلتر های کولر گازی

بعد از شستشو مطمئن شوید که فیلترها به خوبی خشک شده اند و فیلتر را به مکان اصلی خود برگردانید و دریچه را ببندید حدود نیم ساعت که از تمیز کردن فیلتر کولر گازی سپری شد می توانید با خیال راحت کولر اسپلیت خود را روشن کنید و از آن لذت ببرید.

 

فیلتر هوای کولر گازی را بعد از چه مدت تمیز کنیم ؟

پاسخ این سوال این است که استفاده شما از کولر گازی به چه اندازه ای است و همچنین محیطی که در آن قرار دارید .

اگر محیطی که در آن زندگی میکنید هوایش خیلی آلوده است و میزان استفاده شما از کولر گازی بصورت میانگین روزانه بیشتر از ۶ ساعت باید هر ۲ هفته یکبار فیلتر کولر گازی را تمیز کنید در غیر اینصورت می توانید ماهی یکبار فیلتر هوا  را تمیز نمایید.

 

 

آموزش شستشوی کندانسور و پنل بیرونی کولر گازی

 

آموزش شستشوی کندانسور و پنل بیرونی کولر گازی
آموزش شستشوی کندانسور و پنل بیرونی کولر گازی

بعد از به اتمام رسیدن شستشوی پنل داخل کولر گازی نوبت به شستشوی کندانسور (انتقال حرارت) کولر گازی (پنل خارجی کولر گازی) می‌رسد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کندانسور(انتقال حرارت) به دانشنامه ویکی پدیا مراجعه فرمایید.

حتماً دقت کنید که در هنگام انجام این کار همچنان برق کولر قطع بوده تا مشکلی از لحاظ اتصالی برق به وجود نیاید قبل از هر کاری باید ایمنی را رعایت کنید و  این کار برای امنیت شما در هنگام تمیز کردن و پاکسازی اجزا داخلی کندانسور ضروری می باشد.

همانند شتسشوی پنل داخلی که قدم به قدم و به زبانی ساده شرح دادیم شستشوی کندانسور کولر گازی را نیز به روشی ساده و روان برای شما عزیزان شرح میدهیم:

ممکن است که شما با مسائل فنی زیاد آشنایی نداشته باشید همین‌قدر که اصول اولیه را رعایت کنید مطمئن باشید که شستشوی پنل خارجی کولر گازی در سرمادهی و راندمان کولر که منجر به کم شدن مصر ف بر ق شما خواهد شد و نقش  بسیار زیادی در بالا رفتن راندمان کاری دستگاه خواهد داشت.

مراحل کار:

برای تمیز کردن و شستشوی پنل خارجی کولر گازی نیاز به فشار آب و برس نرم خواهیم داشت.

اگر در منزل دستگاه کارواش خانگی دارید میتوانید به‌وسیله آن قسمت پشت و کنار کندانسور یا پنل خارجی کولر گازی را مانند رادیاتور ماشین دارد را با دستگاه کارواش خانگی یا شیلنگ آب پرفشار کاملاً تمیزی نمایید و دقت کنید که هیچ‌گونه کثیفی روی آن باقی نماند.

اگر پنل رادیات خیلی کثیف باشید از تمیز کننده ها و برس نیز بهره ببرید.

 

آموزش شستشوی کندانسور و پنل بیرونی کولر گازی
آموزش شستشوی کندانسور و پنل بیرونی کولر گازی

در هنگام شستشو نگران موتور فن بیرونی نباشید زیرا کاملاً در برابر آب عایق بوده و مشکلی پیش نخواهد آمد.

وقتی از انجام آن مطمئن شدید تا یک یا دو ساعت کولر را روشن نکنید و بعدازآن می‌توانید کولرگازی خود را روشن کرده و از سرمایی لذت‌ بخش  استفاده کنید

آیا شستشوی قطعات کولر گازی با کارواش به آن ضرری نمی رساند؟

البته اگر به وسیله دستگاه کارواش یا فشار زیاد آب یا برس عمل شسشو را انجام میدهید حتما به این نکته توجه کنید که اگر آب را بافشار زیاد به صورت اریب به طرف فین های دستگاه بگیرید و این فین ها اصطلاحا خم بشود یا روی هم بخوابد اسیب بزرگی به کولر وارد کرده اید دقت کنید تا جایی که میتوانید در انجام این کار دقت کنید و از خم شدن و آسیب رساندن به فین ها خود داری کنید.

 

آموزش شستشوی کندانسور و پنل بیرونی کولر گازی با کارواش
آموزش شستشوی کندانسور و پنل بیرونی کولر گازی با کارواش

اگر جزء آن دسته از عزیزانی هستید که تا حدودی با مسائل فنی آشنایی دارند بهتر است که قبل از شستشو درب بالایی کندانسور را بازکرده و تمامی کویل (فین) را مانند تصویر زیر کاملاً با فشار آب یا دستگاه کارواش بشویید و وقتی از تمیز شدن مطمئن شدید نوبت به جعبه برق کناره آن می‌رسد.

 

آموزش شستشوی کندانسور و پنل بیرونی کولر گازی با کارواش
آموزش شستشوی کندانسور و پنل بیرونی کولر گازی با کارواش

تاجایی که می‌توانید سعی کنید خاک روی آن را گرفته و آنجا را تمیز کنید و تمامی پیچ‌هایی که سیم‌های برق به‌وسیله آن نگه‌داشته می‌شود را با پیچ‌گوشتی محکم کنید تا براثر لرزش دستگاه سیمی باز نشود زیرا اگر سیمی از جای خود خارج شود مطمئن شوید که کولرگازی شما به تعمیرکار احتیاج پیدا خواهد کرد.

بعدازاین کار درب بالایی را به حالت اول برگردانده و پیچ‌های آن را محکم کنید تا در زمان استفاده  کولر گازی شما صدای اضافی تولید نکند.

مطمئناً همین کارهای به‌ظاهر ساده  در سرویس کولر گازی  می‌تواند تا حد بسیار بالایی از خرابی کولر در فصل زمستان جلوگیری کرده و شمارا از پرداخت هزینه برق اضافی و هزینه تعمیرکار معاف کند .

 

رفع نشتی آب کولر گازی پس از سرویس

 

رفع نشتی آب کولر گازی پس از سرویس
رفع نشتی آب کولر گازی پس از سرویس

نشتی و سرریز شدن آب کولر گازی میتواند دلایل متفاوتی داشته باشد که در زیر دلایل این امر را برای شما عزیزان بصورت کامل توضیح میدهیم:

۱: بعد از سرویس کولر گازی حتما مسیر تخلیه آب کولر چک شود تا اگر کولر گازی آبریزی داشت مشکل برطرف شود

وقتی ناودانی کولر که آب داخل آن جمع شده و بعد از طریق لوله درین تخلیه می‌شود به هر نحو مسدود شده باشد (به‌وسیله گردوخاکی که به لجن تبدیل شد ) آب از ناودانی کولر سرریز کرده و از زیر آن به بیرون می‌ریزد.

باید به این نکته توجه کنید که اگر شما هم جزو آن دسته از کسانی هستید که لوله تخلیه کولر گازی را داخل سطل یا بطری می اندازید بعد از پر شدن سطل از آب و رسیدن آب به لبه شیلنگ آب دیگر قادر به خارج شدن نیست و از کولر سرازیر میشود..

۲: یکی دیگر از دلایل سرریز آب کولر گازی گاهی اوقات علت،سرویس نشدن بموقع کولر گازی است.

۳:  علت دیگر آبریزش آب کولر اسپیلت کمبود گاز است.

مهمترین کار سرویسکار کولر گازی پس از سرویس پنل داخلی و خارجی اسپیلت،تست گاز کولر گازی است زیرا درصورتیکه گاز اسپیلت کم باشد به کمپرسور صدمه جدی وارد میشود

۴: مورد بعدی کیپ شدن مسیر تخلیه آب کولر گازی است.

 

نتیجه گیری :

در این مقاله سعی کردیم تمام موارد را با جزئیات برای شما بیان کنیم تا در هنگام سرویس کردن به مشکلی برنخورید و شما عزیزان هم سعی کنید همه موارد ذکر شده را در نظر بگیرید سپس اقدام به تمیز کردن  فیلتر کولر گازی نمایید. دقت داشته باشید که نحوه ی باز کردن دریچه کولر مهم بوده و کولرهای مختلف تفاوت های جزئی در بازکردن دریچه و محل قرارگیری سنسور و فیلتر ها باهم دارند و سعی کنید دفترچه ی راهنمای کولر گازی خود را مطالعه کنید تا با این موارد هم آشنا شوید. اگر در انجام این مراحل موفقنبودید و در دفترچه ذکر نشده بود حتما از سرویس کاران کولر گازی و یا افرادی که در این امر سررشته دارند بخواهید که راهنماییتان کنند، چون بسیاری از افراد بر اثر سهل انگاری باعث لطمه زدن به کولر خود می شوند و مجبور به پرداخت هزینه بابت تعمیر آن می شوند.

امیدواریم مقاله آموزش سرویس کولر گازی و شستشوی پنل خارجی برای شما مفید بوده باشد خوشحال می شویم نظرات خود را با ما درمیان بگذارید و از تجربه های خود در این زمینه برای ما بنویسید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]


میتونید اینستاگرام بانه کولر رو دنبال کنیـد و از جشنواره ها, آخرین تخفیف ها مطلع بشیـد! https://www.instagram.com/coolerbaneh