نکات کلی برای خرید ماشین لباسشویی

خرید ماشین لباسشویی

خرید ماشین لباسشویی ازجمله مواردی است که نمی‌توان از آن صرف‌نظر کرد. لباسشویی دستگاهی است که به فراوان مورداستفاده قرار می‌گیرد و ازاین‌رو هم مصرف برق را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و هم بر روی مصرف آب اثرگذار است و هم کارایی و کیفیت و راحتی کار آن اهمیت دارد. ازاین‌رو هم در کاهش و افزایش مبلغ قبوض آب و برق تأثیر دارد. پیشرفت روزافزون تکنولوژی، ماشین لباسشویی را دستخوش تغییرات فراوان کرده تا در کاهش مصرف انرژی و آب مؤثر بوده و هم راحتی و آسایش و تمیزی بیشتر برای لباس‌ها را به ارمغان آورد. در اینجا به بیان نکات مهمی برای خرید ماشین لباسشویی پرداخت می‌شود.

در کل ماشین‌های لباس‌شویی به سه مدل تقسیم می‌شوند: مدل قدیمی که مدل سطلی معروف است و درب آنها از بالا باز می‌شود. امکانات بسیار محدود، قیمت پایین و وزن بسیار کم و گنجایش اندک لباس رادارند. مدل دیگر دوقلوی همین مدل است که یک قسمت اضافه برای آبکشی و خشک‌کردن لباس دارد. این دو مدل تقریباً از رده خارج است. مدل سوم و امروزی که به آن ماشین لباسشویی اتوماتیک گفته می‌شود و اکثراً درب آنها از روبرو بازمی‌گردد.

نکات مهم در خرید ماشین لباسشویی

۲۵ نکته برای خرید ماشین لباسشویی به ترتیب اولویت:

 1. ظرفیت ماشین لباسشویی که به گنجایش دیگ ماشین لباسشویی برمی‌گردد و با حداکثر وزن لباس‌هایی که توانایی شستن آنها را دارد، بیان می‌شود. این ظرفیت‌ها از ۵ تا ۱۸ کیلوگرم برای مصارف خانگی ساخته می‌شوند. پیشنهادهای مناسب برای خرید خانواده‌های سه‌نفره، ظرفیت‌های ۵ تا ۸ کیلوگرم، برای خانواده‌هایی تا جمعیتی ۶ نفر، ۹ و ۱۰ کیلوگرم و برای جمعیت بیشتر ۱۳ و ۱۸ کیلوگرم است. البته مهم‌ترین پارامتر برای ظرفیت مناسب، تعداد لباس‌هایی که هر خانوار برای هر بار شستشو دارند، است و قطعاً هر چه جمعیت بیشتر، لباس بیشتری دارند و حجم بزرگ‌تری نیاز است. لازم به ذکر است، دیگ ماشین لباسشویی هم از خصوصیت‌هایی مثل ضدزنگ، طول عمر بهتر و کارایی لازمه هست که معمولاً تولیدکنندگان این استانداردها را رعایت می‌کنند.
 2. الکتروموتور که گرداننده دیگ هستند و در دو مدل تسمه‌ای و بدون تسمه در بازار وجود دارند. موتورهای بدون تسمه یا دایرکت درایو که مستقیم به دیگ متصل بوده و مدل دیگر که از تسمه برای انتقال نیرو از موتور به دیگ بهره می‌برند. مزیت دایرکت درایوها نسبت به مدل تسمه این است که سرعت و قدرت بیشتری داشته و لرزش و صدای کمتری دارند؛ اما در مقابل گران‌تر بوده، حساسیت بیشتری داشته و هزینه تعمیرات بالاتری دارند؛ گرچه دوام و عمر بیشتر و خرابی کمتر هم از خصوصیات دایرکت درایوها است.
 3. رده مصرف انرژی و میزان مصرف آب. میزان مصرف برق و آب نه‌تنها در هزینه‌های منزل مؤثر است، بلکه با وضعیت منابع و فرهنگ کشور ما هم ارتباط دارد. برچسب رده مصرف انرژی که بر روی ماشین لباسشویی خودنمایی می‌کند از رده A تا G رنگ‌بندی شده‌اند و هر به حرف A نزدیک‌تر باد، انرژی کمتری مصرف می‌کند. با پیشرفت روزافزون و کاهش بیشتر مصرف، رنک‌های A+و A++ و A+++ نیز اضافه گردیده است و نشان از مصرف بسیار کم این مدل ماشین‌ها می‌باشند. معمولاً هر چه کم‌مصرف‌تر، قیمت بالاتری هم دارند. مقدار مصرف آب هم در دفترچه و گاهی روی محصول مشخص‌شده‌اند و در حالت‌های مختلف شستشو، متفاوت است.
 4. برندهای متفاوتی در بازار ایران وجود دارد. برندهایی مانند بوش، آل جی، سامسونگ، اسنوا، دوو، ایندزیت، زیرووات، هیتاچی، آاگ و دیگر برندها؛ و هرکدام محصولات فراوانی دارند. اینکه کدام برند بهتر است، با توجه به محصولات متفاوت و امکانت مختلف، پاسخ به این سؤال را اندکی سخت می‌کند.
 5. گارانتی یا ضمانت از مهم‌ترین قسمت هر خرید است، مخصوصاً ضمانی که صحبت از دستگاهی باشد که قطعات مکانیکی و هم الکترونیکی را باهم دارد. در هنگام خرید حتماً از گارانتی ماشین لباسشویی خود مطمئن شوید.
 6. طرح و رنگ ظاهر ماشین لباسشویی زیباتر کرده و هم استحکام بدنه را شامل می‌شود. حتماً قبل از انتخاب، از همخوانی رنگ ماشین لباسشویی با دیگر لوازم آشپزخانه خودآگاهی یابید تا خرید دل‌چسب‌تری داشته باشید. رنگ سفید، رنگی همیشگی بوده و از مد نمی‌افتد. رنگ نقره‌ای که کمی گران‌تر است رنگی خنثی است و معمولاً با هر وسیله‌ای ست می‌شود. رنگ مشکی‌رنگی کلاسیک بوده و گران‌تر است ولی اثر لک به‌راحتی در آن نمایان است.
 7. ضد باکتریال یا همان گواهی‌نامه NSF که ضمانت از بین بردن ۹۹% باکتری‌ها را تضمین می‌کند.
 8. بخار شور یکی از امکانات جدید است که در بعضی از ماشین‌ها اضافه‌شده و برای از بین بردن لکه‌های بسیار قوی چربی و فیبر و گرد غبار بوده و همچنین ضدعفونی‌کننده قوی و برطرف‌کننده چروک لباس است.
 9. خشک‌کن صد در صد یکی از تکنولوژی‌های جدید است که در بعضی از ماشین‌های لباس‌شویی گران‌قیمت وجود دارد و وظیفه آن خشک‌کردن کامل لباس است و نیازی به پهن کردن آن نیست و لباس پس خروج از ماشین قابل پوشیدن است.
 10. منطق فازی امکانی است که بر اساس حجم لباس و میزان کثیفی آن، به‌صورت اتوماتیک مقدار آب و مایع شوینده و میزان دما و چگونگی شستشو را انتخاب می‌کند.
 11. ضد چروک یا اتوکشی آسان که چروک لباس را به حداقل می‌رساند و اتوکشی را راحت‌تر می‌کند.
 12. اضافه کردن لباس در حین شستشو که این امکان برای از ماشین‌های جدید میسر است.
 13. ورودی آب گرم و سرد که در کاهش مصرف انرژی برای گرم کردن آب تأثیر بسزایی دارد.
 14. سرعت چرخش موتور در دقیقه بوده که از ۶۰۰ شروع و با پله‌های ۲۰۰ تایی بالا می‌رود. در بعضی مدل‌ها تا ۱۶۰۰ هم می‌رسد ولی اغلب ۱۲۰۰ دور است. البته با توجه به برنامه شستشو، دور تنظیم می‌شود.
 15. دمای گرم کردن آب که معمولاً از ۲۰ تا ۹۵ درجه سانتی‌گراد بوده و امکان گرم کردن آب برای شستشوی بهتر را فراهم می‌کند.
 16. وزن ماشین لباسشویی که برای ظرفیت‌های متفاوت و تکنولوژی‌ها بکار رفته متغیر است. این افزایش وزن برای تعادل ماشین در حین شستشو بکار می‌رود. سنگینی ماشین برای اثاث‌کشی تا حدودی دردسرساز است.
 17. تعداد برنامه‌های شستشو که برای راحتی کاربر در ماشین‌های لباس‌شویی طراحی‌شده تا افراد با توجه به لباس‌های داخل ماشین، فقط برنامه آن را انتخاب می‌کند و دستگاه خود بهترین برنامه شستن را انجام می‌دهد.
 18. نمایشگر در اکثر مدل‌های امروزی برای نشان دادن وضعیت ماشین و برنامه شستشو مورداستفاده قرار می‌گیرد. مدل‌هایی هم هستند که فاقد نمایشگر بوده و فقط ولوم کنترل رادارند.
 19. قفل کودک که برای مصون ماندن از دست‌کاری کودکان و یا برخورد تصادفی با صفحه کنترل بکار می‌رود.
 20. چرخش دوگانه که آب را با فشار زیاد و در جهات مختلف به جریان درمی‌آورد تا شستشوی تمیزتر و سریع‌تری داشته باشد.
 21. حباب‌ساز، تکنولوژی جدیدی است که با ترکیب آب، مایع شوینده و هوا، شستشوی سریع‌تر و راحت‌تر بخصوص در دمای پایین را فراهم می‌سازد و ازاین‌رو در کاهش مصرف انرژی تأثیر فراوانی دارد.
 22. کاهش صدا که صدای ماشین لباسشویی را به حداقل رسانده و آرامش بیشتری برای خانه به همراه دارد.
 23. شستشو با تأخیر که امکان آغاز برنامه شستشو را برای زمان دیگری به عقب می‌اندازد.
 24. شستشوی سریع برنامه‌ای است که شستن لباس‌ها با حجم کم را در زمان کوتاهی انجام می‌دهد.
 25. شستشو با آب سرد که امکان شستن لباس‌ها بدون گرم کردن آب را انجام می‌دهد.

 

خرید ماشین لباسشویی

رفتار هوشمندانه در خرید ماشین لباسشویی

امروزه دیگر شستن لباس‌ها کاری دشوار و طاقت‌فرسا نیست. پیشرفت تکنولوژی این فرایند را آسان‌تر و کاراتر کرده و روزبه‌روز به این رشد افزوده می‌شود. نکاتی که در اینجا بیان شد، مواردی هستند تا خرید ماشین لباسشویی مناسب و آگاهانه را برای شما تداعی بخشد. همان‌طور که مشخص است هر ماشین لباسشویی که امکانات بیشتری داشته باشد (و با توجه به کیفیت بهتر و برند مطمئن)، قطعاً قیمت بالاتری هم خواهد داشت. ماشین لباسشویی دستگاهی با استفاده فراوان بوده و کیفیت و کارایی و حتی هزینه‌های آن برآسایش خانواده تأثیر فراوان دارد. همچنین عمر مفید این دستگاه (با توجه به استفاده از آن) تقریباً ده سال است (که در بعضی خانواده‌ها تا بیست و بیشتر هم بوده است)، لذا خریدی مناسب حتی گران‌قیمت اما با امکانات بهتر، قطعاً دوام و ماندگاری بالاتر دستگاه و کاهش هزینه را به ارمغان خواهد داشت و این دلیلی است که می‌توان این خرید را مقرون‌به‌صرفه دانست.


میتونید اینستاگرام بانه کولر رو دنبال کنیـد و از جشنواره ها, آخرین تخفیف ها مطلع بشیـد! https://www.instagram.com/coolerbaneh