کولرگازی, کولرگازی اینورتر, مقاله

مصرف برق کولر اینورتر کم است؟

سوالی که ذهن اکثر خریداران کولر گازی را به خود مشغول کرده است. به هر حال وقتی شما قرار است هزینه بیشتری بابت یک محصول بدهید مطمئنا می‌خواهید از عملکرد آن با خبر باشید و بدانید این تفاوت هزینه بابت چه پارامتری پرداخت می‌شود. موضوعی که هست تبلیغات دو سویه و دوطرفه‌ ای شکل گرفته است. بعضی فروشگاه‌ ها و تولیدی‌ ها از کاهش مصرف برق شدید این مدل کولر‌ها صحبت می‌کنند، بعضی دیگر می‌گویند این کاهش مصرف واقعی نیست و تفاوتی بین کولر اینورتر و کولر ساده از نظر مصرف برق نمی‌باشد. اما تیم فنی کولر گازی بانه در همین قسمت مخالفت خود را با هر دو حالت بیان می‌دارد و معتقد است این موضوع نیاز به یک بررسی جامع و کامل دارد. پس با ما همراه باشید تا با نگاهی به عملکرد کولر گازی‌ های اینورتر، بررسی کنیم که وضعیت مصرف برق آن ها به چه شکل است.

مصرف برق کولر اینورتر

 

عملکرد سیستم اینورتر در کولرگازی به چه شکل می‌باشد؟

در ابتدا به این نکته بپردازیم که تفاوت کولر گازی اینورتر با کولرگازی معمولی فقط در مسیر برق ورودی و سیستم الکتریکی است و از نظر دیگر پارامتر‌ها مثل فن، کمپرسور، اتصالات، نحوه نصب، فیلتر‌ها و … تفاوتی با هم ندارند. وقتی می‌گوییم یک کولر مجهز به سیستم اینورتر می‌باشد یعنی در مسیر برق متناوب شهری تکنولوژی تعبیه شده است که آن را به جریان مستقیم تبدیل می‌کند. این تغییر حالت موجب می‌شود که فعالیت کمپرسور از حالت یک باره و ناگهانی به حالت تنظیم شده و افزایشی تغییر پیدا کند.

پس در یک بیان ساده می‌شود گفت که کمپرسور کولرهای دارای سیستم اینورتر با سرعت اولیه آرام شروع به حرکت می‌کنند و به صورت یکنواخت افزایش می‌یابند تا به میزان حداکثری در نظر گرفته شده برسند. حالا این تفاوت تغییر سرعت چه بازدهی دارد؟

کولرهای گازی بیشترین افت ولتاژ را در زمان شروع فعالیت ایجاد می‌کنند، چرا که کمپرسور در لحظه اولیه روشن شدن با بیشترین توان ممکن شروع به فعالیت می‌کند. این افت ولتاژ سنگینی که در ابتدا ایجاد می‌شود خود دلیلی بر ایجاد مصرف برق بیشتر است. حالا تاثیر سیستم اینورتر را بررسی کنیم.

عملکرد سیستم اینورتر در کولرگازی

سیستم اینورتر چطور میزان مصرف برق را کاهش می دهد؟

با عملکرد سیستم اینورتر آشنا شدیم و نحوه شروع به کار کولر‌های گازی معمولی را نیز توضیح دادیم. با ترکیب این دو بحث می‌توانیم متوجه شویم که سیستم اینورتر به دو صورت میزان برق مصرفی را کاهش می‌دهد:

  • کاهش مصرف برق در زمان روشن کردن کولر گازی اینورتر

شما در زمانی که دکمه کنترل را فشار می‌دهید و کولر شروع به کار میکند، ولتاژ کمتری را نسب به کولرهای عادی به خود اختصاص می‌دهد، چرا که قرار نیست از همان اول با قدرت حرکت کند و با گردش آرام شروع کرده و کم کم سرعت آن افزایش می‌یابد. پس از نظر شروع عملکرد به این نتیجه رسیدیم که کاهش مصرف برق در کولر گازی اینورتر وجود دارد.

  • کاهش مصرف برق در زمان کار کولر گازی اینورتر به دلیل عدم خاموش و روشن شدن کمپرسور

حتما برای شما سوال پیش می‌آید که وقتی کمپرسور در این کولر اصلا خاموش نمی‌شود پس چطور میزان مصرف آن کمتر است؟ این دقیقا به همان علتی است که در روشن شدن اولیه اتفاق می‌افتاد. شما در نظر بگیرید که در روز ده بار کولر دمای محیط شما را به دمای تنظیم شده می‌رساند و طی این ده بار کمپرسور خاموش شود و در هر بار روشن شدن افت ولتاژ زیادی را ایجاد کند. این هم باعث افزایش مصرف برق می‌شود و هم ممکن است باعث ایجاد مشکلات الکتریکی برای سایر وسایل برقی منزل شود. حالا اتفاقی که در کولر گازی اینورتر افتاده از خاموش و روشن شدن کمپرسور جلوگیری می‌کند و با تنظیم سرعت کار آن دمای محیط را کنترل می‌کند.

تاثیر مستقیم اینورتر را در کاهش مصرف برق بررسی کردیم، اما این همه ماجرا نمی‌باشد، چرا که سیستم اینورتر به صورت غیر مستقیم نیز روی کاهش مصرف برق تاثیر گذار می‌باشد. مجموعه کولر گازی بانه سعی دارد تمام نکاتی که حتی به نظر تاثیر گذار نیستند را هم بررسی کند تا نقش جزییات را با هم مشاهده کنیم.

تاثیر غیر مستقیم سیستم اینورتر در کاهش مصرف برق

گفتیم که با استفاده از سیستم اینورتر شما تعداد خاموش و روشن شدن کمپرسور را از چندین بار به یک بار در روز کاهش می‌دهید. آن یک بار هم بدون افت ولتاژ شدید، کمپرسور با حرکت تدریجی شروع به فعالیت می‌کند. وقتی یک موتور مکانیکی و یک سیستم چندین برابر کاهش فرسایش و اصطکاک دارد، عمر قطعات آن افزایش قابل قبولی خواهد داشت که همراه با بازدهی بالاتر در طول زمان استفاده می‌شود، چون قطعات سالم‌ و استاندارد هستند. در این شرایط شما بازدهی خروجی هوای خنک بالاتری دریافت می‌کنید، محیط زودتر خنک می‌شود و در نتیجه فشار کمتری به کولر و کمپرسور وارد می‌شود.

سه تاثیر مهم و کاربردی سیستم اینورتر را بررسی کردیم و دیدم که با ترکیب این موارد، به کاهش مصرف برق بالایی می‌رسیم. پس این نظریه که کولر گازی اینورتر روی کاهش مصرف برق تاثیری ندارد یک نظریه کاملا اشتباه است و به ما کاهش مصرف برق ثابت شده است.

مصرف برق کولر اینورتر کم تر است.

مصرف برق کولر اینورتر کم تر است.

برخی منتقدان به سیستم کولر گازی اینورتر می‌گویند در اوج گرمای تابستان که کولر‌ها به صورت دائمی و با حداکثر قدرت کار می‌کنند، خاموش و روشن شدنی اتفاق نمی‌افتد که بخواهد تفاوتی بین کمپرسور ساده و اینورتر در مصرف برق ایجاد شود.  اما این هم به چند دلیل اشتباه است: اول اینکه مگر زمان استفاده از کولر همان یک ماه یا دو ماه اوج گرما است؟ یعنی ماه‌ هایی که وضعیت گرما کمتراست از کولر استفاده نمی‌کنیم؟ دوم اینکه در همان اوج گرما هم زمان‌ هایی مثل آخر شب و یا اول صبح به دلایل مختلف مثل خنکی شب یا عدم تردد و باز و بسته نشدن درب، مدتی هوا پایدار می‌ماند و در کولر ساده باز کمپرسور خاموش و روش می‌شود.

حالا سوالی که مطرح می‌شود این است که :

میزان کاهش مصرف برق الکتریکی در سیستم اینورتر چقدر است؟

همانطور که مصرف برق یک کولر عادی به چندین عامل بستگی دارد، مصرف برق کولرهای اینورتر هم به چندین عامل مشابه بستگی دارند. اما در یک قدرت برابر مثلا کولر 24000، برای یک متراژ برابر و با استفاده زمانی برابر در شرایطی که سرویس‌ ها برای هر دو کولر 24000 عادی و اینورتر دار به صورت مشابه انجام شود، با توجه به پارامتر‌هایی که مطرح شد، یعنی تاثیر روشن شدن اولیه، تاثیر روشن و خاموش شدن در طول کار کولر و تاثیر روی بازدهی و عمر قطعات، میزان مصرف برق کولر گازی اینورتر دار بین 10 تا 20 درصد کمتر می‌باشد. شاید با خود بگویید که در تبلیغات به کاهش مصرف بالای 60 درصد و حتی مصرفی حدود یک سوم کولرهای عادی برای این مدل کولرها در نظر بیان می‌شود، پس اگر تفاوت 20 درصد است ارزش پرداخت هزینه بیشتر را ندارد.

با احترام به همه منتقدین، این نیز یک دیدگاه کاملا اشتباه است. به چند دلیل : اول اینکه شما 20 درصد در هر دوره کاهش هزینه ایجاد می‌کنید و برای چند دوره مبلغ قابل قبولی می‌شود. دوم اینکه ممکن است شما چند کولر گازی داشته باشید و هر کدام 20 درصد کمتر مصرف کنند در مجموع باز میزان قابل توجهی میشود. سوم اینکه جدای تاثیر کاهش برق میزان فرسایش قطعات شما پایین‌تر است.

پس در زمینه کاهش مصرف شخصی و هزینه برق مقدار قابل توجهی می‌باشد. حالا برای مراکز تجاری و سازمانی که دارای قبض برق تجاری هستند و تعداد زیادی کولر گازی در مجموعه خود دارد این مقدار بسیار مهم و قابل اهمیت است.

نکته دیگر که مجموعه کولر گازی بانه از شما همراهان در خواست دارد به آن توجه کنید، نگاه کشوری در سطح کاهش مصرف برق است. شما ببینید که در اوج مصرف تابستان اگر همه کولر‌های گازی از نوع اینورتر دار باشد، نمی‌گوییم 10 و 20 درصد بلکه 5 درصد یا حتی 2 درصد فشار کمتر به سامانه برق کشور وارد بیاید، ممکن است به میزان قابل توجهی قطعی برق کاهش پیدا کند.

به عنوان نکته این را هم در نظر داشته باشید که برای تشخیص کولر‌های گازی اینورتر دارد، ابتدا فروشگاه معتبر را در نظر بگیرید که از صداقت فروش آن مطلع هستید، در مراحل بعد به برچسب و نوع گاز مبرد استفاده شده دقت کنید. در اکثر کولر گازی‌ های اینورتر از گاز مبرد R410a استفاده می‌شود.

سخن پایانی :

در این مطلب سعی کردیم بدون تاثیر از شرایط بازاری و تبلیغاتی با در نظر گرفتن حداقل تاثیرهای کولر گازی اینورتر دار، بررسی کنیم که آیا واقعاً تفاوتی مصرفی وجود دارد یا خیر، که خوشبختانه تفاوت‌های قابل قبولی وجود داشت و اینکه تکنولوژی شرکت‌ های سازنده به این سمت می‌رود هم بی‌دلیل نیست. بالاخره این شرکت‌ ها جدای بحث تولید، تعهدات جهانی به سازمان انرژی و محیط زیست دارند. مجموعه کولر گازی بانه در راستای ارج نهادن به مصرف درست انرژی همراه با کاهش هزینه‌ های خانواده، برای شفاف سازی کامل این مطلب را در اختیار شما همراهان قرار داد. با این حال مشاوران حرفه‌ ای و تیم پشتیبان ما در تمامی مراحل مشاوره خرید، انجام خرید و پشتیبانی‌ های بعدی در خدمت شما همراهان می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.