کولرگازی, مقاله

راهنمای انتخاب کولر گازی مناسب

امروزه کولر گازی مناسب از تجهیزات ضروری و مهم هر خانه‌ ای به شمار می‌رود که دارای مدل‌ های مختلفی از جمله دیواری، ایستاده، پنجره، پرتابل، داکت اسپلیت در ظرفیت‌ های ۹۰۰۰.۱۲۰۰۰، ۱۸۰۰۰.۲۴۰۰۰، ۳۰۰۰۰.۳۶۰۰۰، ۴۸۰۰۰ به بالا هستند. بنابراین خریداران گزینه‌ های زیادی برای انتخاب کولر گازی در اختیار دارند که با توجه به وسعت محیط و شرایط آب و هوایی محل سکونت خود، باید برای متمایز ساختن مدل و ظرفیت کولر مناسب مناسب باشد. البته در نظر داشته باشید که خرید کولر گازی پر ظرفیت برای یک محیط می‌تواند در دراز مدت شما را از قطعی برق منزجر کند و از طرفی خرید یک مدل کم ظرفیت برای یک محیط نمی‌تواند تاثیر موثری بر روی آن داشته باشد. بنابراین یکی از مهم‌ ترین معیارهای خرید کولر گازی توجه به مساحت محیط است. در این مقاله، ما شرکت کولر گازی بانه قصد داریم راهنمای انتخاب کولر گازی مناسب را ارائه دهیم. پس، با ما همراه باشید.

 

راهنمای انتخاب کولر گازی مناسب

راهنمای انتخاب کولر گازی مناسب

BTU چیست؟

BTU مخفف واحد حرارتی بریتانیا است. هر چه BTU بالاتر باشد، مقدار سرما بیشتر از کولر وارد محیط می‌شود. همانطور که گفته شد کولرهای گازی در مدل‌  های پنجره ای، اسپلیت، ایستاده و غیره موجود هستند که هر کدام در ظرفیت‌ های مختلفی تولید می‌شوند و گاه برای محیط‌ های خاصی استفاده می‌شوند، به عنوان مثال کولر گازی بیشتر ایستاده برای سالن‌ های پذیرایی یا سالن اجتماعات استفاده می‌شود، زیرا قدرت پرتاب باد بالایی دارد. البته شاید برای شما هم جالب باشد که مدل‌ های اسپلیت یا دو جداره بیشترین تنوع و محبوبیت را دارند زیرا ظاهر زیبایی دارند و فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند.

 

راهنمای انتخاب کولر گازی مناسب بر اساس منطقه

لازم است مصرف کنندگان وضعیت را با جزئیات بیشتری ارزیابی کرده و ظرفیت مناسب را با توجه به تعداد اعلام شده تعیین کنند. اگر دمای محیط بالاتر از میانگین باشد، باید عدد بزرگتری برای ظرفیت تولید سرمای بیشتر در نظر گرفت. برعکس آن نیز صادق است، به این معنی که برای یک محیط دمای معتدل تر، ظرفیت باید کمتر باشد. البته گاهی ممکن است یک فروشنده یا متخصص ظرفیت یکسانی را برای محیطی در دو شرایط آب و هوایی متفاوت اما از دو برند متفاوت توصیه کند. مثلا برای یک اتاق خواب ۹ متری در شهر شیراز کولر گازی ۱۲۰۰۰ هزاری پیشنهاد می‌شود اما برای اتاق خواب ۹ متری در شهر تهران کولر گازی با ظرفیت ۱۲۰۰۰ از هر برندی پیشنهاد می‌شود.

ظرفیت کولر گازی را محاسبه کنید

راهنمای انتخاب کولر گازی مناسب بر اساس منطقه

راهنمای انتخاب کولر گازی مناسب بر اساس منطقه

متر مکعب چیست؟

متر مکعب یک واحد حجم در سیستم متریک است و برابر با ۱۰۰۰۰۰۰ سانتی متر مکعب یا ۱۰۰۰ لیتر است و با علامت m۳ نشان داده می‌شود که معمولاً ظرفیت‌ های مناسب برای هر متریک را بیان می‌کند.

 

  • کولر گازی محیطی با متراژ ۳۶ متر مکعب: ۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ BTU
  • کولر گازی محیطی با متراژ ۷۰ متر مکعب: ۱۰۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ BTU
  • کولر گازی محیطی با متراژ ۷۵ متر مکعب تا ۱۸۵ متر مکعب: ۱۶۰۰۰ BTU تا ۲۸۰۰۰ BTU

 

نکات مهم در انتخاب و خرید کولر گازی مناسب

 

به طور کلی برای انتخاب کولر گازی مناسب باید موارد زیر را در نظر گرفت:

نوع کاربری مکانی که از کولر گازی استفاده می‌شود

  • مسکونی
  • اداری
  • تجاری
نوع کاربری مکانی که از کولر گازی استفاده می‌شود

نوع کاربری مکانی که از کولر گازی استفاده می‌شود

شهری که کولر گازی در آن نصب شده است

 

  • شمال ایران
  • تهران
  • جنوب ایران

 

هنگام خرید کولر گازی مناسب انتخاب درستی نداشته باشید. انتخاب دستگاه نیز با توجه به شرایط آب و هوایی متفاوت است.

 

مقدار نور مستقیم خورشید

در اثر تابش نور خورشید به دیوارها، پنجره‌ ها و سقف، گرمای زیادی وارد محیط می‌شود. بنابراین محل نصب دستگاه از نظر تابش نور خورشید بسیار مهم و موثر است تا ظرفیت مناسب انتخاب شود.

مقدار نور مستقیم خورشید

مقدار نور مستقیم خورشید

تعداد افراد ساکن در محل نصب گاز

دمای طبیعی بدن انسان که از طریق دهان و در حالت استراحت اندازه گیری می‌شود برابر با ۳۶.۸ درجه سانتیگراد و نرمال آن برای راحتی بین ۲۰ تا ۲۶ درجه سانتیگراد است با وجود این اختلاف دما. همیشه گرم است قسمت زیادی از بدن وارد محیط می‌شود که مقدار آن در محاسبه بار برودتی موثر است.

 

نگرانی در مورد مصرف برق زیاد کولرگازی

اهمیت روزافزون مصرف بهینه انرژی (آب، برق و گاز) پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها، متقاضیان را نسبت به میزان انرژی مصرفی لوازم خانگی در زمان خرید حساس کرده است. بسیاری از شرکت‌ ها و واردکنندگان سودآور از این حساسیت سوء استفاده می‌کنند و با درج اطلاعات نادرست میزان مصرف انرژی محصولات خود را تا حد قابل قبولی اعلام می‌کنند و سعی در گمراه کردن مشتریان دارند. بدون استفاده از فناوری اینورتر، هیچ یک از کولرها قادر به دستیابی به سطح مصرف انرژی بالاتر از B. (به جز ظرفیت ۹۰۰۰ در حالت آزمایشگاهی) نخواهند بود.

نگرانی در مورد مصرف برق زیاد کولرگازی

نگرانی در مورد مصرف برق زیاد کولرگازی

نیاز به سرویس دوره‌ ای کولر گازی

همچنین، هنگامی که فیلتر شما کثیف یا گرفتگی است، ذرات کثیف ممکن است به مجرای بازگردند که می‌تواند عملکرد را کاهش دهد و مشکلات را در آینده افزایش دهد. بنابراین هر از چند گاهی فیلترها را عوض کرده و پنل خارجی را سرویس کنید. با این کار می‌توانید مصرف برق کولر گازی مناسب خود را تا ۱۰ درصد کاهش دهید.

برچسب انرژی روی کولر گازی

هنگام خرید کولر گازی مناسب به برچسب انرژی آن توجه کنید. این تگ‌ ها حاوی اطلاعاتی هستند که مصرف کنندگان می‌توانند انواع مختلف این دستگاه را با توجه به شاخص مصرف انرژی مشخص شده، دسته‌بندی‌ های بهره وری انرژی (A تا G) مقایسه کنند. تنظیم دمای مناسب برای فصل گرما که بین ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتیگراد است باعث می‌شود وقتی دمای اتاق به دمای تعیین شده برسد کولر گازی به طور خودکار خاموش شود و در نتیجه انرژی کمتری مصرف می‌کند. سازمان بهره وری انرژی ایران به مردم توصیه می‌کنند کولر گازی را از فروشگاه‌ ها و فروشگاه‌ های معتبر خریداری کنند و حتما کولری که خریداری می‌کنند علامت استاندارد و برچسب انرژی بالاتر از A داشته باشد، این امر باعث می‌شود تا ۲۰ درصد در قبض برق خود صرفه جویی کنید.

انواع کولر گازی

انواع کولر گازی

انواع کولر گازی

کولر گازی دیواری یا اسپلیت

کولر گازی مناسب دارای پنل و موتور می‌باشد که پنل دیواری آن در داخل منزل شما قرار می‌گیرد و موتور آن در بالکن قرار می‌گیرد که به آن متصل می‌شود. لوله‌ ها و کابل‌ های مسی موجود کولرهای دیواری بسته به فضای اتاق و نشیمن شما در اندازه‌ های مختلف به هم متصل می‌شوند. سایزبندی اسپلیت از ۹ هزار تا ۳۶ هزار طبقه‌بندی می‌شود. این نوع کولر گازی بیشترین طرفدار و مصرف کننده را دارد. با توجه به تنوع در برند، کیفیت و نوع موتورهای به کار رفته در این نوع کولر گازی‌ ها

 

کولر گازی مناسب پرتابل

کولر گازی مناسب قابل حمل به معنی کولر گازی کوچک و کلا بدون تشکیلات اضافی و تمامی بخش های آن درون 1 دستگاه است و به دلیل چرخ دار بودن قابل حمل است و فقط یک لوله خرطومی پلاستیکی در پشت آن وصل شده است تا گرمای موتور را تخلیه کند و نیازی به نصب و تجهیزات خاصی ندارد. این مدل از کولرگازی دارای حداکثر استفاده برای فضاهای کوچک اجاره‌ ای و یا استفاده موقت در حدود ۲۰ تا ۳۰ متر مربع می‌باشد. برای کولر گازی پرتابل در نظر بگیرید که باید دریچه‌ ای برای خروج هوای گرم وجود داشته باشد و فضای کافی برای این نوع کولر گازی وجود داشته باشد.

کولر گازی مناسب پنجره‌ ای

کولر گازی مناسب پنجره‌ ای یکی از اساسی‌ترین و ساده‌ترین انواع کولر گازی است که برای خنک کردن اتاق‌ های کوچک طراحی شده است. همچنین در کولر گازی پنجره‌ ای هوای خنک از داخل و هوای گرم از بیرون از بیرون وارد می‌شود.

کولر گازی مناسب پنجره‌ای

کولر گازی مناسب پنجره‌ ای

کولرگازی ایستاده

کولرگازی‌ های ایستاده دو تکه هستند یعنی یونیت خارجی هم دارند. پانل اصلی آن روی زمین قرار دارد اما کندانسور آن‌ ها باید خارج از سایت نصب شود. این نوع کولرگازی‌ ها معمولاً به دلیل قدرت پرتاب هوای بالا و قابلیت سرمایش و گرمایش بالا برای سالن‌ های بزرگ و مکان‌ های بزرگ مانند اماکن عمومی مانند مغازه ها، مساجد، ترمینال‌ ها و… مناسب هستند. کسانی که نمی‌توانند در منزل خود کولر گازی یا اسپلیت نصب کنند نیز این نوع کولر گازی مناسب می‌باشد.

 

داکت اسپلیت

این نوع کولر گازی دارای موتور و فن پخش کننده سرما و گرما می‌باشد که در داخل سقف قرار می‌گیرد به همین دلیل به این نوع اسپلیت‌ ها سقفی نیز می‌گویند و مانند کولرهای آبی دارای سقف کانالی برای اتاق‌ های مورد نظر می‌باشد. این نوع اسپلیت‌ ها با اتصال لوله گرم به آبگرمکن یا پکیج منزل شما نیاز به هوای گرم را از بین می‌برد. داکت اسپلیت‌ ها بر اساس تن طبقه‌بندی می‌شوند که ۱.۵ تن است که معادل ۱۸۰۰۰ تا ۵ همان ۶۰۰۰۰ تن است.

 

ظرفیت مناسب کولر گازی را انتخاب کنید

توجه به ظرفیت خوب کولر گازی مناسب بسیار مهم است. اگر کولری با ظرفیت بیشتر از نیاز خود خریداری می‌کنید، باید هر چه زودتر آن را خاموش کنید تا سرما نخورید. علاوه بر این موضوع مصرف بیش از حد انرژی نیز بر سر راه شما خواهد بود. هر کولر گازی دارای قدرت خنک کننده (BTU) متفاوتی است که عددی بین ۶۰۰۰ تا بیش از ۳۰۰۰۰ است. بنابراین علاوه بر نوع کمپرسور مورد استفاده، ظرفیت کولر و کمپرسور نیز باید مناسب باشد. این ظرفیت با واحد BTU اندازه گیری می‌شود.

ظرفیت مناسب کولر گازی را انتخاب کنید

ظرفیت مناسب کولر گازی را انتخاب کنید

عوامل موثر بر ظرفیت کولر گازی

میزان تردد

میزان تردد در یک فضا یکی از عوامل موثر در ثابت نگه داشتن دمای محیط است. هر چه تردد در فضا بیشتر باشد، باید کولرهای بیشتری با ظرفیت‌ های بالاتر انتخاب شود. علاوه بر میزان تردد، باید از عایق بودن در و پنجره‌ ها نیز اطمینان حاصل کنید.

 

آب و هوا

آب و هوا در عملکرد کولرهای گازی بسیار تاثیرگذار است. کولر گازی مناسب گرمسیری یکی از انواع کولر گازی‌ های موجود در مناطق جنوبی با هوای گرم است.

 

سخن پایانی

بنابراین، اگر در مناطق گرمسیری زندگی می‌کنید و به ظرفیت خنک‌کنندگی بالای ۲۴۰۰۰ BTU نیاز ندارید، کمپرسورهای رفت و برگشتی بهترین انتخاب هستند و نیاز شما را برآورده می‌کنند. اگر کولر گازی را در مکانی نصب می‌کنید که نور مستقیم خورشید وجود نداشته باشد و هوا به خوبی جریان داشته باشد، کمپرسورهای روتاری (نوع گرمسیری) گزینه مناسبی هستند. لازم به ذکر است که اگر در یک منطقه با رطوبت متوسط زندگی می‌کنید، کمپرسورهای چرخشی می‌توانند گزینه خوبی باشند. همچنین، شما می‌توانید جهت خریداری کردن کولر گازی مناسب برای خود با کارشناسان سایت کولر گازی بانه در ارتباط باشید. اعتماد شما، افتخار ماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.