کولرگازی

راه های کاهش مصرف برق کولر گازی

هنگام فرا رسیدن روزهای گرم تابستان و زمان استفاده از باد خنک و باطراوت کولر گازی مطمئنا به فکر قبض های برق نجومی نیز خواهیم افتاد ، اما برای جلوگیری از هزینه های اضافی می توان چندین مورد را اجرا نمود تا در روزهای گرم تابستان همچنان از باد خنک کولر گازی با لذت و بدون نگرانی هزینه های اضافی استفاده کرد . برای این منظور در ادامه این مقاله ده راه حل مناسب برای جلوگیری از مصرف برق زیاد اسپلیت ها و کاهش مصرف برق کولر گازی عنوان خواهیم کرد .

 

برچسب انرژی کولر گازی

در قدم اول بهتر است که شما عزیزان از کولر گازی ها و اسپلیت هایی تهیه و استفاده کنید که دارای سطح انرژی A یا B باشند و یا اینورتر داشته باشند . زیرا دستگاه های دارای اینورتر با توحه به میزان مصرف دور مورد نیاز موتور را ماهش و یا افزایش می دهند که در مقاله های قبل در رابطه با کولرگازی های دارای اینورتر توضیحات کامل و جامعی داده شد که شما همراهان ‌‌ و مخاطبان گرامی می توانید با مراجعه به آن منبع اطلاعات دوباره کسب کنید . لازم به ذکر است که در زمان مطالعه مشخصات فنی دستگاه به EER دستگاه توجه ویژه داشته باشید زیرا امکان دارد دستگاهی آمپر مصرفی کمی داشته باشد و عملکرد سرمایشی آن به اندازه مدنظر شما نباشد ، به طور مثال فکر کنید که شما یک دستگاه ۲۴۰۰۰ تهیه کردید ولی راندمان سرمایشی دایین تری دارد و باید بیشتر کار کند تا به آن سرمای مورد نظر دست یابد پی در نتیجه برق بیشتری مصرف خواهد کرد .

 

برچسب انرژی کولرگازی

برچسب انرژی کولرگازی

انتخاب مناسب ظرفیت دستگاه باتوجه به محیط انتخابی ‌ مورد نیازتان

شما با انتخاب ظرفیت درست کولرگازی و متناسب با محیط انتخابی خود می توانید تا ۲۰ درصد از هزینه های اضافی اعمال شده بر روی قبض های برق خود را کاهش دهید . اگر واحدی که می خواهید دستگاه را برایش خریداری کنید در طبقه آخر یک ساختمان قرار دارد شما باید با توجه به اینکه در هنگام روزهای گرم سال با تابش مستقیم نور خورشید به سقف آن ‌واحد و در نتیجه ی آن افزایش گرمای ساختمان باید برای هر متر مربع مساحت اتاق و یا سالن برای مسکونی بین ۷۰۰تا۸۰۰ و برای تجاری و اداری ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ BTU ظرفیت برودتی در نظر داشته باشید . اما اگر در طبقات میانی یک ساختمان قرار دارید به ازای هر متر مربع مسکونی ۴۰۰ تا ۵۰۰ و اداری و تجاری ۷۰۰تا ۱۰۰۰ BTU ظرفیت برودتی برای کولرگازی اسپلیت مورد نیاز خود در نظر بگیرید .

انتخاب بهترین محل برای نصب کولر

انتخاب بهترین محل برای نصب کولر

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در کاهش مصرف برق کولر گازی که شاید توجه چندانی به آن نمی شود در نظر گرفتن محل مناسب برای نصب کولر گازی می باشد ، شما با نصب صحیح کولرگازی می توانید از عملکرد عالی آن بهره مند شوید زیرا اگر محلی که دستگاه نصب می شود نامناسب باشد هم باعث ایجاد اختلال و مشکلات بسیار در دستگاه می شود و هم باعث افزایش مصرف برق آن می گردد ، به منظور جلوگیری از این اختلال شما می توانید با مشاوره و کمک گرفتن از کارشناسان کولرگازی یک محل مناسب برای نصب دستگاهتان انتخاب کنید ، که در مجموعه کولربانه نیز شما می توانید از این مشاوره بهره مند شوید ،به طور مثال شما باید در محیطتان جایی برای نصب پنل داخلی در نظر بگیرید که محل نشستن و حضور افراد آن محیط است . توجه داشته باشید که برای انتخاب جایگاه مناسب برای نصب دستگاه بهتر است بدانید طول پرتاب باد در کولرگازی ها چیزی بین ۵ تا ۱۰ متر می باشد ، و باتوجه به این نکته که هوای گرم بیشتر در بالا محیط جمع می شود پس بهتر است که پنل داخلی را پایین تر از سقف نصب کنید . و نسبت قرار گرفتن پنل بیرونی طوری باشد که هوای آزاد به خوبی در پشت ان جریان داشته باشد.

 محل نصب کولر

محل نصب کولر

سرویس کردن دوره ای کولر

بهتر است برای کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق کولرگازی خود هر از چندگاهی پنل خارجی کولرگازی خود را سرویس کرده و فیلترها را عوض کنید . زیرا اگر فیلتر هوای کولرگازی یا کندانسور دستگاه کثیف باشد فشار بیشتری به کندانسور کولرگازی خواهد آمد و درنتیجه مصرف برق افزایش خواهد یافت و همچنین اگر فیلتر کولرگازی کثیف یا مسدود باشد ممکن است ذرات کثیف آن به داخل کانال برگشته و باعث کاهش راندمان و بیشتر شدن خرابی و مشکلات در دستگاه شود

آموزش سرویس و نگهداری دوره ای کولر

آموزش سرویس و نگهداری دوره ای کولر

برای دستگاه ترموستات قابل برنامه ریزی بگیرید

ترموستات وسیله ای برای تنظیم دمای محیط است ، شما با نصب ترموستات به راحتی می توانید چه در زمانی که در منزل حضور دارید ‌و چه زمانی که خارج از منزل هستید دمای محیط را به گونه که مناسب و درست است تنظیم کنید ، مثلا زمانی که شما در منزل نیستید مهم نیست که دمای محیط مناسب باشد و یا زمانی هم که حتی در منزل هستید می توانید به وسیله ترموستات دمای محیط را مناسب تنظیم کنید . شما به وسیله این دستگاه فرمانی صادر می کنید که هنگام حضور نداشتن شما در منزل کولرگازی خاموش و یا با حداقل کارکرد روشن باشد . پس در نتیجه این عمل مصرف برق اضافی نخواهید داشت .

ترموستات قابل برنامه ریزی

ترموستات قابل برنامه ریزی

استفاده از لامپ های کم مصرف در محیط

اگر شما در ساختمان خود هنوز از لامپ های قدیمی استفاده می کنید مطمئنا از تاثیر آن در افزایش مصرف برق غافل بوده اید پس بهتر است در اولین فرصت لامپ های کم مصرف را جایگزین باندهای رشته ای و قدیمی و پرمصرف کنید ، شاید برایتان سوال پیش بیاید این موضوع چه ارتباطی به کاهش مصرف برق کولر گازی دارد اینجا لازم به ذکر است که ، بدانید گرمای حاصل از لامپ های قدیمی تاثیر بسزایی در ایجاد گرمای مزاحم در ساختمان شما دارد، این این عمل باعث افزایش زمان و کارکرد کولرگازی می باشد .

استفاده از لامپ کم مصرف

استفاده از لامپ کم مصرف

اطمینان از سالم بودن دستگاه

اینکه شما سالیانه سرویس کردن کولرگازی را فراموش نکنید و یک بار در سال به کمک گرفتن از یک تکنسین متخصص اکتفا کنید در مصرف بری خود صرفه جویی کرده‌اید زیرا اگر دستگاه دچار نقص و مشکلی باشد و شما از آن اطلاع نداشته باشید هم عمر دستگاه شما کم شده و امکان دارد خسارت های زیادی در پی آن متحمل شوید و هم دستگاه برای اینکه محیط را با دمایی کن مد نظر شماست تنظیم کند مجبور به عملکرد بیشتر از حد استاندارد می شود و هم خود دستگاه آسیب می بیند و هم هزینه های گزاف روی قبض های برق خود مشاهده خواهید کرد . پس سرویس سالیانه اسپلیت خود را هرمز فراموش نکنید .

استفاده از دمای مناسب کولر گازی

اینکه شما به حفظ دمای مناسب محیط توجه کافی داشته باشید بسیار نکته مهمی می باشد زیرا اگر شما دمای محیط را به گونه ای سرد کنید که احساس لرز داشته باشید پس در نتیجه ی ایجاد این دما مصرف کولر شما به جهت بیشتر کار کردن کمپرسور دستگاه که دمای مناسب برای آن انتخاب نکردید ، مصرف برق شما را بالا می برد ، معمولا دمای مناسب برای کولرهای گازی بین ۲۴ درجه تا ۳۶ درجه سانتی گراد می باشد با تنظیم این دما مطمئنا کولر گازی شما سریعتر محیط را به ان دما میرساند و ترموستات آن عمل کرده و کمپرسور دستگاه خاموش میشود و در طول استفاده شما کمپرسور با کمترین کارکرد می تواند محیط شما را خنک کند.
مجموعه کولربانه امیدوار است در این مقاله مطالب مفیدی در اختیار شما عزیزان گذاشته باشد و شما مخاطبان گرامی با استفاده از این مطالب و انتخاب درست و مناسب در مصرف برق خود صرفه جویی کنید .

میزان مصرف برق کولر گازی در حالت فن

این مورد که بسیار مهم است ولی بیشتر افراد آن را جدی نمی گیرند و احساس می کنند که فن فقط کارکردی مانند حالت پنکه دارد نه تنها این موضوع اینگونه نیست بلکه از فن آوری پیشرفته تری نیز برخوردار است.
اگر دستگاه شما در حالت فن قرار بگیرد کولر گازی ۱۵۰ وات انرژی مصرف می‌کند ولی در صورت کارکرد عادی دستگاه حدود ۱۰۰۰ وات انرژی مصرف خواهد کرد.

و نکته پایانی که بی اهمیت در این مقوله نیست
جلوگیری از هدر رفت هوای خنک می باشد
* باید تا حد امکان از به هدر رفتن هوای خنک تولید شده توسط کولر گازی جلوگیری کنید.
* از باز گذاشتن پنجره ها هنگام روشن بودن کولر گازی به شدت خودداری فرمایید
* هدر رفتن هوای خنک موجب می‌شود زمان بیشتر دستگاه روشن باشد و درنتیجه فشار بیش تری به دستگاه وارد شود و به این ترتیب برق بیش تری نیز مصرف خواهد شد.

همچنین اگر زمینه ی کاهش مصرف برق کولر گازی سوالاتی داشتید میتوانید از طریق نظرات همین صفحه یا همینطور از طریق تماس با ما با تیم پشتیبانی کولر بانه در میان بگذارید ما نیز سعی خواهیم کرد در کمترین زمان ممکن پاسخ گوی شما عزیزان باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.