کولرگازی, کولرگازی اینورتر

مزایای کولر اینورتر چیست؟

 

پیشرفت تکنولوژی و علم تاثیر خود را روی تمام وسایل و تجهیزاتی که در اطراف ما قرار دارند می‌گذارد. همیشه هم ثابت شده تغییرات و تکنولوژی‌ های جدید کارآمدتر و پر قدرت‌تر می‌باشند. این تغییرات در کولر‌های گازی نیز به وجود آمده است، جایی که سیستم اینورتر به آن ها اضافه شده و عملکرد آن ها را بهینه کرده است. تیم پشتیبان کولر گازی بانه در این مطلب قصد دارد به مزایای کولر‌های گازی اینورتر بپردازد. اما باید در ابتدا تعریف درستی از این تکنولوژی را بدانیم، تا بتوانیم دلیل استفاده و ایجاد آن را درک کنیم، بعد که آن را شناختیم، در مورد مزایای آن  صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید تا به همه این موارد بپردازیم.

تکنولوژی اینورتر چیست و به چه کولر‌هایی اینورتر دار می‌گویند؟

کاهش مصرف برق یکی از بزرگترین هدف‌ های شرکت‌ های تولید محصولات خانگی می‌باشد. اینکه با قدرتی برابر به انرژی مصرفی کمتر دست پیدا کنیم، یک تلاش بسیار با ارزش است که چندین و چند راه را بررسی کرده‌ اند. یکی از این راه‌ ها استفاده از سیستم اینورتر در مسیر کمپرسور است. شرکت توشیبا با در نظر گرفتن طرح‌ هایی تصمیم گرفت که با استفاده از تکنولوژی اینورتر در سیستم‌ های خنک کننده، سرعت یکنواخت کمپرسور‌‌ها را به سرعت متغیر تبدیل کند. کمپرسور‌های قدیمی و معمول بازار با یک سرعت ثابت کار می‌کردند و میزان مصرف  انرژی بالایی داشتند. اما کمپرسور دارای اینورتر به دلیل توانایی در تغییر سرعت کمپرسور، می‌توانند جریان مبرد را در تمام چرخه تبرید  تنظیم کرده و آن را مدیریت کنند.

تکنولوژی اینورتر چیست و به چه کولر‌هایی اینورتر دار می‌گویند

تکنولوژی اینورتر چیست و به چه کولر‌هایی اینورتر دار می‌گویند

اینورتر به زبان ساده

در بیان ساده‌تر اینطور بگوییم که در سیستم کمپرسور‌های نسل قدیم، دمای ترموستات باعث کارکرد یا عدم کارکرد کمپرسور می‌شد. به این شکل که زمانی که به دمای مورد رسیدیم کمپرسور قطع می‌شد و زمانی که از آن دما فاصله می‌رفتیم، دوباره وصل می‌شد. این قطع و وصل‌ های لحظه‌ ای که حالت شک به کمپرسور وارد می‌کند، برق و جریان بالایی را مصرف می‌کند. از طرفی بعد از رسیدن دمای محیط به دمای تنظیم شده کمپرسور خاموش می‌شود. در نتیجه وقتی دوباره دما تغییر کرد، به جریان بالایی که در حدود سه برابر شرایط معمول است برای راه اندازی مجدد کمپرسور نیاز است. حالا شما این چرخه را چندین بار در روز در نظر بگیرید، که دمای محیط تنظیم شود، کمپرسور خاموش شود، دوباره روشن شود و سیکل تکرار شود. می‌بینید چه انرژی مصرف می‌شود و چه فشاری به کمپرسور وارد می‌شود.

پس نیاز است که تکنولوژی در نظر گرفته شود که با تغییر سرعت کمپرسور از این خاموش و روشن‌ شدن‌ ها جلوگیری کند. اینگونه با تغییر سرعت دمای محیط نیز تنظیم می‌شود. دقیقا همان فرآیندی که اینورتر انجام می‌دهد. که معنای خود اینورتر هم  تغییر دور (سرعت) می‌شود. پس ذکر این نکته مهم است که بدانید در این کمپرسورهای نسل جدید که مجهز به تکنولوژی اینورتر هستند، هیچ  وقت کمپرسور خاموش نمی‌شود. پس از استارت‌ های زیاد کمپرسور جلوگیری به عمل آمده است. این یعنی یک گام رو به جلو در جهت افزایش بازدهی با جلوگیری کردن از خاموش و روشن شدن متوالی کمپرسور در سیستم کولر گازی که استفاده می‌کنید.

تا اینجا با نوع تاثیری که تکنولوژی اینورتر بر روی کمپرسور می‌گذارد آشنا شدیم. یک تکنولوژی که سرعت کمپرسور را به صورت یکنواخت کم و زیاد می‌کند بدون اینکه کمپرسور خاموش شود. حالا ببینیم این تکنولوژی فقط برای کاهش مصرف برق کارایی دارد؟ یا مزایای دیگری نیز برای مصرف کننده فراهم می‌آورد که داشتن آن را چندین برابر با ارزش می‌کند؟

با تحلیلی که تیم فنی کولر گازی بانه ارائه داد، مشخص شد که کارایی اینورتر به چه صورت برای کاهش هزینه برق مصرفی به کمک خانواده‌ ها می‌آید. حالا به تحلیل همین عملکرد تاثیر این تکنولوژی را در چند مورد دیگر بررسی خواهیم کرد که مزایای بسیار ویژه‌ ای را به ما می‌دهد.

کولر اینورتر به زبان ساده

کولر اینورتر به زبان ساده

مزایای کولر گازی مجهز به تکنولوژی اینورتر

  • کاهش مصرف انرژی : با جلوگیری از خاموش و روشن شدن کمپرسور و ایجاد تغییرات سرعت روی آن، از هدر رفت انرژی برق در زمان روشن شدن‌ های متوالی جلوگیری می‌کند و همچنین نوسان ولتاژ بالایی را به برق واحد و ساختمان اعمال نمی‌کند. این تغییر رفتار باعث می‌شود که مصرف برق شما حدود 30 تا 60 درصد کاهش پیدا کند، که تاثیر بسیار زیادی می‌باشد.
  • افزایش طول عمر قطعات و کارکرد کمپرسور : در کمپرسور‌های نسل قدیم به دلیل خاموش و روشن شدن، فشار زیادی به کمپرسور وارد می‌شد که این فشار زیاد در دراز مدت باعث کاهش کیفیت قطعات و عملکرد کمپرسور می‌گردید. شروع حرکت کمپرسور و فشار ناگهانی، عامل ولتاژی و موارد این چنینی باعث خرابی‌ های زیادی در کولر گازی‌ ها می‌گردید. اما عملکرد تکنولوژی اینورتر این فشارهای ناگهانی را حذف کرده و مجموعه کمپرسور در یک ثبات و شرایط مناسبی به ادامه کارکرد خود می‌پردازد.
  • عدم ایجاد نوسان بار زیاد : کولرهای نسل قدیم در مجموعه‌ هایی مانند سالن‌ ها، فروشگاه‌ ها، رستوران‌ ها و غیره بخاطر نوع عملکرد خود در زمان روشن شدن کمپرسور، باعث اعمال تغییر بار در ولتاژ مجموعه می‌شدند. اما در کولر‌های اینورتر همانطور که گفتیم، فرآیند روشن و خاموش شدن کمپرسور اتفاق نمی‌افتد که بخواهد این بار اضافی را اعمال کند.
  • دمای یکنواخت و پایدارتر : شما زمانی که به صورت مرتب تغییرات عملکرد کمپرسور را داشته باشید، دما پایدار است و تغییر دمایی اتفاق نمی‌افتد. اما زمانی که در نسل قدیم کمپرسورها، دما تغییر می‌کرد و این تغییر دما توسط سیستم دریافت می‌شد، کمپرسور مجدد شروع به کار می‌کرد. پس تغییرات دمایی در این کولر‌ها وجود داشته و مطمئنا شرایط به آرامش بخش بودن کمپرسور اینورتر نمی‌باشد.
  • سرعت خنک کنندگی بالا : کمپرسور شما همواره در حال کار است و در هر زمان هوای خنک را برای شما فراهم می‌کند و خاموش شدنی ندارد که بخواهد در ایجاد هوای خنک تاخیر داشته باشد.
  • سر و صدا و لرزش کمتر : این مورد بسیار واضح و قابل درک است. شما هر وسیله مکانیکی را در نظر بگیرید، بیشترین لرزش و صدا در مرحله راه اندازی و شروع عملکرد است. کمپرسورهای نسل قدیم چون خاموش می‌شدند در هر بار روشن شدن، هم صدای بیشتری ایجاد می‌کردند و هم باعث لرزش می‌شدند، اما این مورد نیز دیگر در یک کولر با تکنولوژی اینورتر وجود ندارد. پس شما به مقدار زیادی به آرامش محیط با انتخاب کولرگازی  مجهز به اینورتر کمک می‌کنید.
مزایای کولر گازی مجهز به تکنولوژی اینورتر

مزایای کولر گازی مجهز به تکنولوژی اینورتر

به چند ویژگی مهم و اصولی این کمپرسور‌ها پرداختیم، دیدیم که چه مزایایی را فراهم می‌آورند و باعث چه امکاناتی می‌شوند. در کنار این موارد کولر‌های اینورتر دار توانایی  افزایش تجهیزات و تکنولوژی‌ های جانبی مثل wifi را نیز دارا می‌باشند. همچنین بخاطر تکنولوژی به کار رفته در این کولر‌ها، نیاز به تثبیت کننده ولتاژ و محافظ نمی‌باشد چرا که سیستم این محصولات را به گونه‌ ای طراحی کرده‌ اند که در بازه ولتاژی 100 تا 220 بتواند کارایی داشته باشد و مشکلی از این نظر به وجود نیاید و نوسان ولتاژ باعث اختلال در عملکرد این کولر‌ها نمی‌شود.

معایب اینورتر

اصولا در این مباحث سوال مطرح می‌شود که آیا مشکل و موردی هم هست که جزء معایب باشد و باید در نقد به آن بپردازیم؟ اینکه هیچ صنعت و تکنولوژی بی نقص نیست کاملا واضح است، اما این یک مسیر تکامل یافته است.  اگر بخواهیم معایب این تکنولوژی را بگویم از نظر فنی هیچ عیبی ندارد که بشود گفت در نسل قدیم آن عیب نبوده، اما مواردی هست که باید به آن اشاره کنیم.

یک مورد که درباره کمپرسور‌های مجهز به اینورتر باید اشاره کنیم، بحث هزینه اولیه است. شما در زمان خرید این کولر‌ها 20 تا 40 درصد هزینه اولیه بیشتری را پرداخت می‌کنید. اما این هزینه، برای تکنولوژی و آپشن با ارزشی است که در آن تعبیه شده و در دراز مدت، نسبت به کولرهای معمولی هزینه خیلی کمتری برای شما به حساب می‌آید.

مورد بعدی در زمینه تعمیرات و هزینه‌ های سرویس کولر‌های گازی مجهز به اینورتر است. این کولر‌ها دارای تکنولوژی پیشرفته‌تری هستند، در نتیجه نیاز به تخصص بالاتری برای عیب یابی و تعمیرات دارند. شما در زمان سرویس‌ های سالیانه یا عیب یابی و تعمیر، باید از بهترین و معتبرترین نمایندگی‌ ها و خدمات پشتیبانی‌ های این سیستم کمک بگیرید.

بررسی دقیق کولر گازی اینورتر

بررسی دقیق کولر گازی اینورتر

جمع بندی

در یک جمع بندی، می‌شود گفت انتخاب کولر‌های گازی اینورتر دار، عملا یک امتیاز و مزیت کامل است و بهترین تصمیم برای آینده می‌باشد. تیم کولر‌ گازی بانه، در این مطلب سعی بر آن داشت تا تمام  جزییات این تکنولوژی را بیان کند و شما را با آن آشنا نماید. این تکنولوژی روز دنیاست که در بیشتر شرکت‌ های تولیدی از جمله سامسونگ و ال جی، کاملا به کار برده شده و مورد استقبال خوبی در بازارهای جهانی واقع شده است. با این‌ حال مشاوران و فعالان ما به طور کامل، همیشه در کنار شما خواهند بود تا بهترین پیشنهادات را برای شما ارائه دهند، همچنین پرسش و نگرانی در هر زمینه داشتید را با آرامش کامل پاسخگو باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.