کولرگازی, مقاله

میزان مصرف برق کولر گازی

 

در چند سال اخیر میزان خانواده‌ ا و اماکن تجاری و سازمانی که از کولر گازی استفاده می‌کنند چندین برابر شده است و همچنان این روند رو به رشد می‌باشد. سیستم عملکردی کولر‌های گازی در شرایط آب و هوایی متفاوت باعث شده روز به روز طرفداران این وسیله سرمایشی بیشتر و بیشتر شوند. هرچند در زمینه گرمایی نیز از کولر گازی های دو حالته زیاد استفاده می‌شود، اما بیشترین پیک مصرفی و افزایش مبلغ برق را در حالت سرمایشی دارند، چرا که در فصل تابستان در ساعات اوج بار مصرف فعالیت می‌کنند و به صورت تصاعدی مبلغ قبض افزایش می‌یابد. یکی از دغدغه مشتریان و همراهانی که تصمیم به خرید کولر گازی می‌گیرند همین میزان مصرف بالای برق کولر‌های گازی می‌باشد. نگرانی که در مرحله اول کاملا درست و اصولی است اما تیم کولر گازی بانه در این مطلب سعی دارد با اشاره به نکاتی کلی، هم شما عزیزان را در جریان هزینه‌ های مصرفی یک کولر گازی قرار بدهد و هم اینکه راهکارهایی در جهت کاهش میزان مصرف برق ارائه کند. چرا که می‌شود با انجام یک سری راه کار و اصول استاندارد، این میزان هزینه برق را تا مقدار مناسبی کاهش داد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

آیا واقعاً میزان مصرف برق کولر‌های گازی زیاد است؟

این جمله هم درست است و هم اشتباه است. چرا که به عوامل زیادی بستگی دارد، مثلا اگر شما مصرف برق یک کولر گازی را که به صورت شبانه روزی روشن بوده با مصرف یک کولر آبی مقایسه کنید در همان بازه زمانی بله، میزان هزینه برق کولر گازی به مراتب و حتی نزدیک 5 برابر بیشتر خواهد بود. اما چرا می‌گوییم حالت اشتباه هم دارد. چون در خیلی موارد شما می‌توانید با یک مدیریت درست این میزان را کاهش داده و در عین حال که از کیفیت یک کولر گازی بهره می‌برید هزینه متفاوت چندانی را نسبت به سایر سیستم‌ های خنک کننده پرداخت نکنید. پس ابتدا میزان هزینه‌ ای را که کولر گازی ممکن است برای شما ایجاد کند باید بررسی شود.

میزان مصرف برق کولر گازی را چگونه محاسبه کنیم ؟

قبض برق بر اساس کیلو وات مصرفی می‌آید، از طرفی شما محصولات الکتریکی که تهیه می‌کنید دارای کاتالوگ و دفترچه‌ ای هستند که میزان مصرف آن بر اساس وات و آمپر ذکر شده است. حالا کافی است شروع به محاسبات ساده تبدیل و ضرب کنید.  قبل از شروع یک نکته را هم در نظر بگیرید، اگر میزان مصرف بیشتر از مقدار تعیین شده توسط شرکت برق در حالت مصرف نرمال شد، باید از هزینه تصاعدی برای هر کیلو وات استفاده کنید.

شما ابتدا میزان وات مصرفی کولر گازی را تقسیم بر هزار می‌کنید و مقدار کیلو وات آن بدست می‌آید. بعد این مقدار را در تعداد ساعات روز که نیاز به استفاده از کولر دارید ضرب خواهید کرد. پس تا اینجا میزان مصرف در یک روز را بدست آورده‌ اید. حالا این مقدار را در تعداد روزهای یک دوره قبض می‌کنید. اگر دو ماهی است مثلا در 60 ضرب می‌کنید و مصرف برق کولر گازی در یک دوره برق به شما داده می‌شود.

حالا میزان مصرف را داریم، باید آن را در هزینه هر کیلو وات ، در شرایط تصاعدی ضرب کنیم. مثلا اگر هزینه برق برای مصارف بیش از حد معمول، 3000 ریال است آن را در این عدد ضرب کنیم.

حالا شما موفق به محاسبه میزان هزینه یک دوره کولر گازی خود شدید.  این عدد اطلاعات زیادی به شما می‌دهد و می‌توانید با توجه به آن میزان مصرف را مدیریت کنید.

مثلا اگر با ده ساعت استفاده از کولر گازی شما وارد محدوده پر مصرف شده‌ اید، آن را به هشت ساعت کاهش دهید تا جز مصرف کنندگان معمولی باشید. که این برای مثال است و در کولر‌های مختلف با قدرت‌ های متفاوت، فرق می‌کند. اما مسیر کلی محاسبه مصرف برق به همین شکل می‌باشد.

 

 

در اینجا می‌خواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که چطور هزینه برق مصرفی کولر خود را کاهش دهیم؟

اینکه شما از هزینه خود آگاهی یافتید نکته بسیار مهم و خوبی می‌باشد و به شما کمک می‌کند تا میزان هزینه‌ های خود را مدیریت کنید. اما اینکه چطور آن را مدیریت کنیم، سوالی است که تیم فنی کولر گازی بانه به آن جواب خواهد داد و به شما کمک خواهد کرد تا به مقدار زیادی این هزینه برق را کاهش دهید. در ادامه به بیان راهکارها خواهیم پرداخت.

راهکارهای مدیریت مصرف برق کولر گازی

  • انتخاب محل نصب مناسب برای کولر گازی

کولر‌های گازی بیشترین پرتاب باد را در جهت مستقیم دارند، پس از نظر محل انتخاب، بهتر است جایی را برای نصب در نظر بگیرید که  باد مستقیم بیشتر فضا را پوشش دهد و در کنار یا پشت مانع قرار نگیرد. حالا اینکه کدام قسمت خانه نصب شود انتخاب شد، در چه ارتفاعی آن را نصب کنی؟ هوای گرم به دلیل سبک بودن به سمت سقف حرکت می‌کند و بیشتر فضای بالایی را در بر می‌گیرد. پس بهتر است کولر در ارتفاع پایین‌تر از سقف نصب شود. هرچه این ارتفاع کمتر باشد  بازدهی بهتری با به شما می‌دهد. پس حداقل با 50 سانتی‌متر فاصله از سقف کولر گازی را نصب کنید. این دو کاربرد باعث می‌شود هم باد خنک بیشتری را حس کنید چون در روبروی کولر هستید، هم کولر در ارتفاع پایین زودتر دمای خنک را تشخیص دهد و مصرف کمتری داشته باشد.

میزان مصرف برق کولر گازی

میزان مصرف برق کولر گازی

  • خرید کولر‌ گازی‌ های اینورتر

روی این موضوع که تبلیغات در باره کولر گازی‌ های اینورتر زیاد است و آن درصدهایی که بیان می‌شود کاهش مصرف برق ندارند، بحث زیاد است.  ما نیز وارد این مسئله نمی‌شویم و اصلا هدف چیز دیگری است. طرح مساله کاهش مصرف انرژی است، حالا چه یک درصد چه بیشتر. درست است که در یک یا دو ماه اوج گرما هم کولرهای اینورتر و هم کولرهای معمولی به صورت یکنواخت مشغول فعالیت هستند و آنقدر خاموش و روشن در کار نیست که تفاوت ایجاد شود، اما در بقیه ماه‌ ها چطور؟ زمانی که کولرهای معمولی بارها خاموش روشن شدن کمپرسور را در خود دارند. همچنان که در جریان هستید بیشترین بار مصرفی در زمان استارت و شروع به کار کمپرسور می‌باشد و بعد در ادامه مصرف به یک سوم می‌رسد. پس تعداد روشن ‌شدن‌ های کمپرسور خیلی اهمیت دارد. همچنین شما درجه مصرف A  و در شرایط ناچاری B را برای خرید در نظر بگیرید. اگر کولری پایین‌تر از این سطح انرژی بود، سمت خرید آن نروید.

  • کاهش گرمای خانه

گاهی بجای اینکه شما هوای خنک کولر را زیاد کنید، کافی است مانع ورود هوای گرم و ایجاد گرما در منزل شوید، در این حالت دمای محل زندگی شما پایدارتر باقی می‌ماند و دیرتر تغییرات دمایی اتفاق می‌افتد. پس زمانی که کولر گازی یک بار محیط را به دمای تنظیم شده برساند تا مدتی همان دما به دلیل رعایت اصول در محیط باقی می‌ماند. اما چگونه ورود گرما را مدیریت کنیم؟ گرما از پنجره‌ ها به صورت مستقیم وارد خانه می‌شود. استفاده از شیشه‌ های دو جداره، تاثیر زیادی در کاهش ورودی گرما می‌گذارد. که این شیشه‌ ها در فصل سرما هم بازدهی‌ خوبی برای شما ایجاد می‌کنند. محفظه‌ ها، ورودی‌ ها، سایر عواملی که هوای پایدار محیط را تغییر می‌دهد نیز باید رفع شوند. حالا شما بجای چندین بار فعالیت پر قدرت کولر، با تعداد کمتر نیز محیط خنکی دارید. مورد بعدی جلوگیری از ایجاد گرما از درون ساختمان است، مثل حذف لامپ‌ های پر مصرف و گرما ده، استفاده از هود که هوای گرم اجاق گاز را در زمان پخت و پز، به بیرون هدایت کند و موارد این چنینی  باعث جلوگیری از افزایش دمای خانه می‌شود. یا می‌توانید زمان استفاده از وسایل گرمازا را به زمان‌های خنک‌تر یا زمان‌هایی که پیک مصرف انرژی نیست مانند تایم صبح و یا آخر شب انتقال بدهید.

  • بررسی عایق‌ های اتصالات پنل داخلی و خارجی

لوله‌ های انتقال سرما از پنل خارجی به داخلی، دارای عایق می‌باشند که بعد از مدتی این عایق‌ ها فرسوده شده و از بین می‌روند. وقتی عایق کیفیت خود را از دست بدهد، مقدار زیادی از خنکی ایجاد شده توسط کولر، در مسیر از دست می‌رود و بازدهی کولر کاهش می‌یابد. در این حالت بجای اینکه در 2 ساعت کار دمای خانه را به دمای تنظیم شده برساند باید 3 ساعت کار کند. پس با یک بازدید درست و یک سرویس جزیی، از مقدار زیادی اتلاف انرژی جلوگیری به عمل می‌آید.

بررسی عایق‌های اتصالات پنل داخلی و خارجی

بررسی عایق‌ های اتصالات پنل داخلی و خارجی

  • ایجاد سایبان برای پنل بیرونی و همچنین فضای باز در اطراف آن

پنل بیرونی زیر نور آفتاب و در شرایطی که قطعات آن داغ شده است، به خوبی نمی‌تواند بازدهی شرایط خنک را داشته باشد، این مورد با یک سایبان ساده حل می‌شود و از داغ شدن قطعات آن جلوگیری می‌کنید. اما یک نکته مهم را که در زمان نصب باید رعایت کنید، موضوع ایجاد فضای باز در اطراف پنل خارجی است. به نحوی که حداقل در یک متری اطراف آن مانعی نباشد. زمانی که کولر روشن است سیستم تهویه هوای گرم را به بیرون میزند و اگر در مقابل پنل خارجی مانعی قرار داشته باشد، این عملکرد کولر دچار مشکل می‌شود و برای اینکه هوا را به بیرون براند، فشار بیشتری به آن وارد می‌شود.

  • بررسی گاز کولر در سرویس سالیانه

کاهش مقدار گاز کولر، باعث افزایش فشار بر آن می‌شود و این افزایش فشار عاملی برای مصرف بیشتر جریان برق است. نکته‌ ای که تیم فنی کولر گازی بانه به آن تاکید بسیار دارد، هر عاملی را که باعث افزایش فشار بر عملکرد کولر می‌شود باید حذف کنید، تا به کاهش مصرف برق دست پیدا کنید. در این مورد با تنظیم گاز کولر، از ایجاد فشار مضاعف جلوگیری می‌کنید.

  • سرویس‌ های نظافتی ماهیانه

در اوج فصل گرما بهتر است به صورت ماهیانه شما خود به سرویس کولر اقدام کنید. شستشوی فیلترها، تمیز کردن کویل، بررسی لوله‌ های اتصال، بررسی نشتی‌ های ممکن، برطرف کردن موانع در قسمت خروجی هوای پنل خارجی و مواردی از این دست باعث افزایش بازدهی کولر می‌شود، افزایش بازدهی برابر است با کاهش زمان عملکرد، کاهش زمان عملکرد نتیجه‌ اش می‌شود کاهش مصرف برق، می‌بینیم که جزییات در این کاهش هزینه چه تاثیر بالایی دارند.

سرویس‌ های نظافتی ماهیانه

سرویس‌ های نظافتی ماهیانه

  • استفاده از حالت فن کولر

در زمان‌ هایی مانند آخر شب یا اول صبح، یا زمانی که دمای محیط به خنکی مناسبی رسیده، شما می‌توانید کولر خود را روی حالت فن قرار داده و اینگونه از مصرف انرژی زیادی که در مسیر کمپرسور از دست می‌رود جلوگیری کنید. این اتفاق در ماه‌ های نیمه گرم هم عملکرد خوبی به شما می‌دهد. یعنی زمانی که هوا آنقدر گرم نیست که نیاز به باد خنک کمپرسور باشد و فقط جریان خالی هوا، به خنک شدن محیط کمک می‌کند مانند اردیبهشت یا اوایل مهر که هوا بین گرما و سرما قرار دارد.

 

  • تنظیم دمای مناسب

این نکته را در نظر بگیرید که تغییر دما در اوج گرما بسیار سخت است، حالا هرچه این دما به سمت خنکی بیشتر تنظیم شود میزان فشار وارده بر کولر گازی بیشتر نیز می‌شود. شما بجای تنظیم روی 24 درجه سانتیگراد، روی 26 تنظیم نمایید، این اتفاق هم مصرف انرژی را کاهش می‌دهد، هم فشار کمتری به کمپرسور و کولر گازی وارد می‌کند و هم با قطعیت ‌می‌توان گفت اختلاف دو درجه‌ ای، مقداری نیست که شما را اذیت کند و یا خنکی را احساس نکنید. همراهان عزیز، این عدد یک مثال از سمت تیم کولر گازی بانه است. هر مجموعه با توجه به نیاز خود ممکن است دمای متفاوتی را تنظیم کند. اما نکته این مورد این است که شما هر دمایی که مناسب می‌گیرید، یک یا دو درجه بالاتر آن را تنظیم کنید. هم زودتر کولر به آن دست پیدا می‌کند هم کاهش مصرف قبض شما چشم‌ گیر خواهد بود.

سخن پایانی

کاهش مصرف برق یک اتفاق بزرگ با تاثیر چند جانبه می‌باشد، یک هزینه مصرفی خانواده شما کاهش پیدا می‌کند. دوم اینکه با انجام این موارد فشار وارده بر کولر کمتر می‌شود و طول عمر و بازدهی آن بیشتر می‌شود. اما تاثیر سوم روی یک موضوع کشوری است. وقتی این مجموع کاهش مصرف‌ ها کنار هم قرار بگیرد، به سامانه انتقال برق فشار کمتری وارد می‌شود و میزان قطعی برق در فصل تابستان کمتر و کمتر می‌شود. مثل همیشه تیم کولر گازی بانه، در راستای ارتقا دانش و اطلاعات شما همراهان، به اهمیت موضوع انرژی نیز اشاره می‌کند و امیدواریم که در کنار هم  برای این امر بزرگ تلاش کنیم. شما دوستان مجموعه کولر گازی بانه را در تمام مراحل مشاوره، خرید و پشتیبانی کنار خود خواهید دید.

 

1 دیدگاه در “میزان مصرف برق کولر گازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.