کولرگازی, مقاله

نکات مهم هنگام خرید کولر گازی

با فرا رسیدن تابستان بازار انواع کولر گازی داغ می شود. ایرانی ها چند سالی است که از کولر گازی استقبال می کنند. دلیل آن را می توان سهولت در استفاده، عملکرد خنک کنندگی مطلوب و… دانست که کولرگازی گرچه قیمت بالایی دارد اما اگر نکات مهم را در خرید کولر گازی رعایت کنید سرمای مطلوب در اواسط تابستان گرم خیالتان را راحت می کند. در این مقاله، ما شرکت کولر گازی بانه سعی کرده ایم مواردی را که در هنگام خرید با آن ها مواجه می شوید فهرست کنیم و درباره آن ها صحبت کنیم. بیایید برویم و ببینیم برای داشتن یک عصای جادویی که بتواند هوای گرم تابستان را به هوای یخی زمستانی تبدیل کند، چه چیزی لازم است.

 

راهنمای خرید کولر گازی

راهنمای خرید کولر گازی

راهنمای خرید کولر گازی

۱– چه نوع کولرگازی بخرید؟

در وحله اول، شما می بایست با انواع کولر گازی آشنا باشید تا بتوانید انتخاب مناسبی برای مکان مورد نظر خود انجام دهید.

چه نوع کولرگازی بخرید؟

چه نوع کولرگازی بخرید؟

کولر گازی پنجره ای:

کولر گازی پنجره ای یکی از ابتدایی ترین و ساده ترین انواع کولر گازی است. این یک سیستم یک تکه است که تمام اجزای سیکل تبرید در آن قرار گرفته اند، به این معنی که کمپرسور و فن در یک پک هستند. قرار دادن این تجهیزات پشت پنجره نیز باعث شنیده شدن صدای کمپرسور در داخل می شود که با کمی خنک شدن همراه خواهد بود. لازم به ذکر است که کولرهای پنجره ای مصرف بیشتری نسبت به سایر تجهیزات سرمایشی دارند. به طور کلی این نوع کولرگازی ها ریموت کنترل ندارند که در هنگام خرید باید به آن توجه کرد.

کولر گازی پنجره ای:

کولر گازی پنجره ای:

کولر گازی ایستاده:

این نوع اسپلیت ها بر خلاف کولر گازی سیار دو تکه هستند یعنی دارای یونیت خارجی نیز می باشند. پانل اصلی آن روی زمین قرار دارد اما کندانسور آن ها باید خارج از سایت نصب شود. به دلیل قدرت پرتاب باد و قابلیت سرمایش و گرمایش بالا برای سالن های بزرگ و مکان های بزرگ مناسب هستند. لازم به ذکر است که این کولرها مانند کولرهای سیار قابل جابجایی نیستند، اما خرید کولر گازی ایستاده مقرون به صرفه است.

کولر گازی ایستاده:

کولر گازی ایستاده:

کولر گازی اسپلیت:

این نوع کولر گازی فضای بیشتری نسبت به پنجره ای اشغال می کند و کولرهای گازی پرتابل خارج از محیط هستند. اما با توجه به اینکه قسمتی از آن در بیرون نصب شده است بسیار زیبا به نظر می رسد. به آن نمی رسد، بنابراین اگر به محیط بیرون اهمیت می دهید، بهتر است یک کولر گازی قابل حمل استفاده کنید. کولرهای گازی دیواری یا اسپلیت بی صداترین گزینه برای انتخاب هستند زیرا کمپرسور خارج از اتاق است و کولرهای سیار و پنجره ای. این که کمپرسورهای آن ها جدا نیستند و مورد استفاده قرار خواهند گرفت صدای بیشتری ایجاد می کند. البته ناگفته نماند که میزان صدای کولرهای گازی پرتابل بسته به مدل آن ها متفاوت است خرید کولر گازی اسپیلت بسیار مقرون به صرفه است.

کولر گازی اسپلیت:

کولر گازی اسپلیت:

۲- انتخاب کولر گازی با پنل زیبا

یکی دیگر از راهنمایی های خرید کولرگازی توجه به پنل آن است. طراحی پانل واقعا مهم است. تنها چیزی که بعد از نصب کولر گازی می بینید پنل آن است. نقش پنل یک کولر گازی را می توان با ویترین مغازه ها مقایسه کرد. زیبایی پنل کولر باعث می شود از محصولی که خریداری کرده اید لذت بیشتری ببرید. پس سعی کنید با توجه به بودجه خود زیباترین پنل موجود را انتخاب کنید. البته هر چه پنل زیباتر تاثیر مستقیمی در قیمت نهایی آن داشته باشد و هر چه پنل خنک تر باشد قطعا جذابیت آن بیشتر خواهد بود.

انتخاب کولر گازی با پنل زیبا

انتخاب کولر گازی با پنل زیبا

۳– کولر گازی چند هزار بخریم؟

انواع کولرگازی شامل اسپلیت، پنجره ای، دیواری، اینورتر هستند که ظرفیت های متفاوتی دارند پس باید در این مورد دقت کنید زیرا پس از نصب کولر امکان تعویض آن وجود ندارد. توجه به این عدد احتمالاً مهم ترین مؤلفه ای است که باید هنگام خرید کولر گازی در نظر بگیرید. اگر کولری با ظرفیت بیشتر از نیاز خود خریداری می کنید، باید هر چه زودتر آن را خاموش کنید تا سرما نخورید. علاوه بر این موضوع مصرف بیش از حد انرژی نیز بر سر راه شما خواهد بود

 

واحد اندازه گیری ظرفیت کولرهای گازی

یکی دیگر از مواردی که در خرید کولر گازی BTU به شما کمک می کند، واحد اندازه گیری ظرفیت تقسیم است که میزان خنک شدن دستگاه در واحد زمان را نشان می دهد و این به معنای سردتر بودن دمای هوا نیست، اما میزان سرما که بیشتر وارد محیط می شود. BTU را می توان با ریاضیات محاسبه کرد.

واحد اندازه گیری ظرفیت کولرهای گازی

واحد اندازه گیری ظرفیت کولرهای گازی

 

عوامل موثر بر تقسیم ظرفیت کولر گازی؟

ظرفیت های ذکر شده در بالا تقریبی است و فاکتورهای دیگری در تعیین ظرفیت کولر گازی وجود دارد که در اینجا باید در نظر گرفته شود. در اینجا برخی از این عوامل وجود دارد و شما می توانید با در نظر گرفتن آن ها خرید مناسب تر تقسیم کنید.

 

میزان ترافیک

میزان تردد در یک فضا یکی از عوامل موثر در ثابت نگه داشتن دمای محیط است. هر چه تردد در فضا بیشتر باشد، باید کولرهای بیشتری با ظرفیت های بالاتر انتخاب شود. علاوه بر میزان تردد، باید از عایق بودن در و پنجره ها نیز اطمینان حاصل کنید.

عوامل موثر بر تقسیم ظرفیت کولر گازی؟

عوامل موثر بر تقسیم ظرفیت کولر گازی؟

آب و هوا

آب و هوا در عملکرد کولرهای گازی بسیار تاثیرگذار است. خرید کولر گازی گرمسیری یکی از انواع کولر گازی های موجود در مناطق جنوبی با هوای گرم است.

 

تعداد افراد در فضا

تعداد افراد در فضا عامل دیگری است. هر چه تعداد افراد در یک فضا بیشتر باشد، ظرفیت کولر گازی باید تا حد زیادی افزایش یابد.

 ظرفیت کولر گازی های اینورتر

ظرفیت کولر گازی های اینورتر

آفتاب فضا

آفتاب گرفتن یکی از عوامل تاثیرگذار در میزان سرمایش اسپلیت است. اگر فضای شما بسیار آفتابی است باید مقدار ۱۰۰۰ بی تی یو به ظرفیت فعلی کولر گازی اضافه شود و اگر فضای شما اکثرا سایه دار است نیازی به در نظر گرفتن این موضوع نیست.

 

ارتفاع سقف

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در ظرفیت کولرگازی ارتفاع سقف است. ارتفاع سقف یک ساختمان به طور معمول بین ۲.۷ متر تا ۳.۰ متر است. اگر ارتفاع سقف بیشتر از اندازه اعلام شده باشد، ظرفیت تقسیم نیز باید افزایش یابد و هنگام خرید کولر گازی باید به این نکته توجه کرد.

 

وسایل گرمایشی و فضاها

وجود فضاها و وسایل گرمایشی در خنک سازی کولر گازی موثر است. در آشپزخانه به دلیل پخت و پز و وجود اجاق گاز به عنوان فضای گرمازا در نظر گرفته می شود و برای فضاهای مجاور آشپزخانه باید اسپلیت با ظرفیت بالاتر انتخاب شود.

وسایل گرمایشی و فضاها

وسایل گرمایشی و فضاها

گردش هوا

گردش مناسب هوا در فضا باعث تسریع خنک شدن می شود. فضاهایی که گردش هوا در آن ها مشکل است با تهویه مطبوع با ظرفیت بالاتر یا اضافه کردن یک پانل داخلی مورد نیاز است. معمولا برای ایجاد گردش هوا از چند پنل داخلی استفاده می شود که در فاصله مشخصی در طول فضا نصب می شوند.

 

۴ – بهتر است چند عدد کولر گازی بخرید

بهتر است پاسخ این سوال را از یک متخصص دریافت کنید. گاهی اوقات خرید کولرگازی به تعداد بالا اشتباه است و یک کولر گازی کار شما را انجام می دهد. تعیین این موضوع و تعیین اینکه چه قدرتی از هر کدام نیاز دارید نیز به عهده متخصص است. برای دریافت یک پاسخ خوب در دراز مدت، یک بار با یک متخصص مشورت کنید.

 

۵– کولر گازی چه کمپرسوری دارد؟

کولر گازی چه کمپرسوری دارد

کولر گازی چه کمپرسوری دارد

1_کمپرسور پیستونی

در این نوع کمپرسور از پیستونی که داخل سیلندر است برای فشرده سازی مبرد استفاده می شود. ظرفیت کمپرسور رفت و برگشتی معمولا بین ۱۶۰۰۰ تا ۳۷۰۰۰ BTU است و یکی از ایرادات اصلی آن ها صدای خروجی زیاد است. به کمپرسور رفت و برگشتی کمپرسور رفت و برگشتی نیز گفته می شود.

 

2_کمپرسور روتاری

کمپرسور دوار دارای مکانیزم جابجایی مثبت بوده و از نوع روتاری می باشد. معمولاً در جاهایی که حجم فشار و هوا زیاد است به جای پیستون از کمپرسورهای روتاری استفاده می شود.

کمپرسورهای روتاری با ظرفیت های ۶۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ BTU تولید می شود. کمپرسورهای روتاری صدای کمتری تولید می کنند و مصرف انرژی بیشتری دارند.

 

3_کمپرسور اسکرول

به کمپرسور اسکرول مارپیچ نیز می گویند. حرکت مخالف دو مارپیچ داخلی گاز را فشرده می کند.

 

بهترین کمپرسور کولر گازی؟

در بین کمپرسورهای کولر گازی، کمپرسور اسکرول بهترین کمپرسور کولرگازی است که بهترین عملکرد را در مقایسه با کمپرسورهای روتاری و پیستونی دارد، اما کاربرد بسیار کمتری دارند و کمپرسور روتاری یکی از پرکاربردترین کمپرسورهای کولرگازی است.

بهترین کمپرسور کولر گازی

بهترین کمپرسور کولر گازی

۶- کولر گازی اینورتر یا معمولی بخرید

گزینه بعدی خرید کولر گازی اینورتر است. با گذشت زمان، با افزایش دمای محیط، کمپرسور دوباره راه اندازی می شود. در این کولرها فقط دو حالت برای کمپرسور و موتور وجود دارد: روشن یا خاموش. اما کمپرسورهای مجهز به سیستم اینورتر وقتی کمپرسور به دمای مورد نظر می رسد خاموش نمی شوند و فقط دور موتور را کاهش می دهند. به همین دلیل به موتورهای سرعت متغیر معروف هستند.

 

تفاوت بین کولر گازی معمولی و اینورتر

قیمت: اولین و مهمترین تفاوت آن ها قیمت کولر گازی است که نسبت به نوع معمولی اینورتر گرانتر است.

مصرف انرژی: در نوع اینورتر به دلیل اینکه برای حفظ تعادل دمای محیط نیازی به روشن و خاموش کردن کمپرسور نیست، مصرف انرژی کولر گازی اینورتر کمتر از حد معمول است. در نتیجه برق کمتری مصرف می کند. قیمت اینورتر بالاتر از حد معمول است، اما این با تفاوت در مصرف برق کمتر آن جبران می شود.

بازسازی و تعمیر: خرید کولر گازی های اینورتر به دلیل اینکه سیستم پیچیده تری دارند، در هنگام سرویس و تعمیر کولر گازی بیش از حد معمول هزینه خواهند داشت و باید توسط تعمیرکار کولر گازی تعمیر و سرویس شوند.

صدای کمتر: چون کمپرسور کولر گازی اینورتر به طور مداوم روشن و خاموش نمی شود، علاوه بر مصرف برق کمتر، صدای کمتری نیز از این کولر گازی شنیده می شود.

تفاوت بین کولر گازی معمولی و اینورتر

تفاوت بین کولر گازی معمولی و اینورتر

۷– میزان برق مصرفی کولر گازی چقدر است؟

حتما در مورد نوع برق مصرفی به طور دقیق تحقیق کنید. همانطور که مصرف سوخت برای ماشین زیر پای شما مهم است، لطفا در مصرف برق کولر که قرار است حداقل سه ماه در روز و شب روشن باشد، وسواس داشته باشید. کمپرسورهای تهویه مطبوع نیز در طول زمان برای کاهش مصرف برق بهینه شده اند. حتما اینورتر باشید و فاکتور بعدی را هم حتما در نظر بگیرید. اکثر کولرهای خانگی با برق تک فاز کار می کنند و برخی از آن ها به برق سه فاز نیاز دارند. همین برق تک فاز برای تهویه مطبوع پنجره ای و اسپلیت کافی است. پس، در حین خرید کولر گازی به مصرف آن توجه کنید.

 

  1. 8. خرید کولر گازی با گارانتی یا بدون گارانتی؟

برخی از کولرهای گازی که در بازار یافت می شوند به کولر گازی بانه معروف هستند. کولر گازی سامسونگ و ال جی و جنرال را با گارانتی و بدون گارانتی خریداری می شوند. خرید کولر گازی با گارانتی این مزیت را دارد که می توان از وجود نمونه مشابه بدون گارانتی با قیمت کمتر چشم پوشی کرد. مهم ترین نکته این است که اکثر کولرهای گازی اسپلیت بدون گارانتی لوله مسی ندارند و برای نصب کولر علاوه بر هزینه نصب باید هزینه این لوله ها را نیز پرداخت کنید. گاهی اوقات کولرهای گازی بدون گارانتی زمانی به کار می آیند که گاز خنک کننده آن ها تخلیه می شود و باید دست به جیب خود بزنید تا گاز باک را پر کنید.

خرید کولر گازی با گارانتی یا بدون گارانتی

خرید کولر گازی با گارانتی یا بدون گارانتی

سخن پایانی

بنابراین، کولرهایی که دارای کلاس آب و هوای گرمسیری هستند در مناطق گرمسیری مانند هرمزگان، بوشهر، خوزستان و سیستان و بلوچستان استفاده می شود. نوع کلاس آب و هوای هر کولر گازی بر روی برچسب انرژی آن درج شده است. همچنین، شما می توانید جهت خرید کولر گازی به سایت ما یعنی کولر گازی بانه مراجعه کنید.

 

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “نکات مهم هنگام خرید کولر گازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.