کولرگازی, نصب کولر گازی

بهترین محل نصب کولر گازی

مکان مناسب نصب کولر گازی

یکی از عواملی که در بازدهی کولر تاثیر زیادی دارد، مسئله محل نصب کولر گازی و یونیت داخلی می باشد. برای انتخاب بهترین محل شما هم می توانید از متخصص نصاب کمک بگیرید و هم با توجه به یک سری نکات، بهترین محل نصب کولر گازی را خودتان انتخاب کنید. اما در نظر داشته باشید که این نکات بسیار مهم است و رایت نکردن هر کدام از آنها ممکن است باعث شود بازدهی کولر شما به مقدار زیادی کاهش پیدا کند و مصرف برق شما نیز بسیار زیاد شود. مجموعه کولر بانه از آن جهت که علاوه بر ارائه خدمات به بحث آموزش و افزایش بهره وری اهمیت بسیار زیادی می دهد، در این مطلب به طور کامل به بیان نکات مهم برای حل نصب کولر گازی می پردازد و در کنار آن راهنمایی هایی نیز برای شما قرار خواهد داد. پس در ادامه به این نکات بسیار توجه کنید و حتما آنها را برای نصب کولر در نظر بگیرید.

بهترین مکان نصب کولر گازی

بهترین مکان نصب کولر گازی

محل نصب کولر گازی در زمان ساخت ساختمان، تعبیه شده است

اگر شما منزلی خریداری کردید که از قبل و در زمان ساخت آن محل کولر در نظر گرفته شده باشد و مسیر لوله  ها تعبیه شده  باشد، باید آن را بپذیرید و در دکوراسیون و طراحی داخلی خانه نکاتی را در نظر بگیرید. مثلا بیشترین باد مستقیم کولر به کدام سمت می رود، یا اینکه وسایلی که باعث تولید گرما می شوند را در نزدیک آن قرار ندهید.  اما بیشترین تاکید و راهنمایی ما در مورد شرایطی است که خود ما تصمیم داریم محلی را برای نصب کولر انتخاب کنیم و باید تلاش شود که بهترین محل نصب کولر گازی در نظر گرفته شود.

 

محل نصب پنل داخلی کجا باشد؟

بهترین محل نصب پنل داخلی کولر باید تحت شرایط خاص انتخاب شود که نکات مهمی همچون ارتفاع مناسب و استاندارد، دور بدن از آشپزخانه، در مسیر مستقیم قرار داشتن کولر نسبت به جایی که بیشترین حضور را در زمان منزل دارید و مواردی از این دست. پس بیایید چند نکته طلایی را برای نصب یونیت داخلی بررسی کنیم:

  • رعایت فاصله مناسب از درب، پنجره و ورودی ها

موردی را که باید به آن اهمیت بدهید این است که وقتی کولر گازی در مسیر مستقیم و روبروی درب و پنجره باشد، چون فشار هوای مستقیم خروجی از کولر گازی بیشتر است، حتی اگر پنجره و درب عایق مناسبی باشند، باز هم هوا با فشار به شکاف های آن دمیده می شود. اما اگر در فاصله دورتر و شرایط متفاوت باشند که فشار هوا روی آنها نباشد، عایق ها بازدهی بهتری دارند و خروج هوای سرد به مراتب کمتر می شود. از طرفی دمای محیط خانه زودتر خنک می شود که این خود جدای بحث هزینه و فشار بر روی کولر، باعث می شود آرامش بیشتری برای شما فراهم آید.

  • تعیین ارتفاع نصب پنل داخلی

یکی از مواردی که متاسفانه به درستی در نظر گرفته نمی شود همین ارتفاع یونیت داخلی در سطح دیوار است. این ارتفاع باید مقدار بهینه ای باشد، نه خیلی نزدیک سطح زمین باشد و نه خیلی به سقف چسبیده باشد. چرا که هوای گرم به علت سبک بودن به سقف می  رود و زمانی که کولر مشغول کار است، چون دمای بالا گرم تر است، حسگر درک درستی از دمای سطح اتاق و محل نشستن افراد ندارد و فشار بیشتری به کولر وارد می شود. برای همین باید حداقل نیم متر کولر را از سقف پایین تر نصب کنید. با این کار هم دمای محیط پایدار تر و یکنواخت تر می شود و هم از مصرف بیهوده برق جلوگیری کرده اید و در نهایت عمر کولر گازی شما افزایش پیدا می کند.

ارتفاع مناسب نصب پنل داخلی

ارتفاع مناسب نصب پنل داخلی

  • دور بودن از محیط آشپزخانه و وسایل گرمازا

حسگر کولر، دمای اطراف خود را در نظر می گیرد و با توجه به این دما به صورت هوشمند فعالیت می کند، پس اگر شما یونیت داخلی را در نزدیک آشپزخانه نصب کنید، ممکن است هوای خانه خنک شود، ولی چون یونیت در نزدیک و مجاور دمای گرم است، به طور مرتب کار کند و باز دچار افزایش فشار بر کولر و کمپرسور گردد. این موارد باید بسیار دقت شود تا کولر بتواند در یک شرایط مناسب بازدهی خوبی را فراهم کند. از طرفی بخار و رطوبت در محیط آشپزخانه بیشتر است، این خود عامل دیگری می شود که در حالت مکش و تهویه هوا، کولر نیاز به کارکرد بیشتری داشته باشد.

  • پنل داخلی را حتما به صورت تراز نصب کنید

وقتی شرایط گفته شده قبلی را در نظر گرفتید و محل مناسبی را انتخاب کردید، باید به میلی متر به میلی متر آن دقت کنید، چرا که تا لحظه فیکس شدن نهایی باز هم شما باید بهترین محل نصب کولر گازی را پیدا کنید. این تاکید بر آن است که باید از یک تراز مخصوص استفاده شود یا یک خط افقی را در نظر بگیرید و کولر را با آن تنظیم کنید، به این شکل که دو طرف یونیت داخلی از آن خط دارای یک فاصله مشخص باشند. در  این موارد هرچند چشمان دقیقی دارید، اما خواهشا از علم کمک بگیرید، حالا چه تراز، چه متری که فاصله دو سر یونیت را از یک خط مشخص اندازه بگیرید. مثلا دو سر یونیت از سقف 50 سانتی متر فاصله داشته باشد.

نصب پنل داخلی به صورت تراز

نصب پنل داخلی به صورت تراز

در کنار این مواردی که گفته شد، باید موارد ثانویه دیگری را نیز در نظر بگیرید، از جمله عدم وجود مانع در مسیر مستقیم وزش باد کولر می باشد. بعضا دیده شده است که کولر را نصب کرده اند، بعد متوجه شده اند که باد آن دقیقا به ستون مستقیم خود و یا گچ بری حلالی که طراحی شده است می خورد و برگشت می کند. پس زمانی که محل کولر را انتخاب می کنید حداقل یک فضای باز مناسب در روبروی آن در نظر بگیرید. چرا که اکثر کولر های گازی دارای قدرت پرتاب باد بالای 8 تا 10 متر می باشند و هرچه مسیر آنها باز باشد، افراد بیشتری از باد مستقیم کولر بهره می برند.

مورد دیگری که در زمان نصب کولر باید در نظر بگیرید، فاصله یونیت خارجی تا یونیت داخلی است. نمی شود شما یونیت خارجی را در جلو ساختمان نصب کنید و یونیت داخلی را چندین متر دورتر در یک ضلع دیگر منزل قرار دهید. پس باید در این مورد یک حداکثر فاصله ای را در نظر بگیرید و آن را رعایت کنید. چرا که هرچه فاصله بیشتر شود، کمپرسور نیاز به فشار بیشتری دارد تا گاز مبرد را درون لوله ها انتقال دهد و از طرفی میزان حجم گاز مورد نیاز شما نیز افزایش پیدا می کند.

نکته طلایی که کم به آن توجه می شود و تیم کولر بانه تاکید زیادی برای آن دارد، عدم نصب یونیت داخلی کولر گازی در کنج دیوار ها، یا کنار فضاهای دست و پا گیر است. شما در فاصله زمانی های 6 ماهه یا کمتر، نیاز به سرویس های دوره ای دارید، بنابراین باید فضای اطراف یونیت داخلی باز باشد، تا سرویس  کار بتواند به راحتی کولر را مورد بررسی قرار دهد و قطعاتی را که نیاز به تعویض دارند را جابجا کند.

ارتفاع مناسب برای بهترین محل نصب کولر گازی در پاساژها و فروشگاه ها

یکی از سوالاتی که زیاد مطرح می شود در زمینه نصب کولر گازی، مربوط به فضاهایی می باشد که دارای ارتفاع زیادی هستند و سقف آن ها به اصطلاح بالا می باشد، مانند نمایشگاه ها، پاسا ژ ها، سالن های همایش و … در این موارد در نظر گرفتن 50 سانتی متر فاصله از سقف به تنهایی کافی نیست، چرا که یونیت داخلی در ارتفاع بالایی قرار می گیرد و بازدهی پرتاب باد کولر به مقدار خیلی زیادی کاهش می یابد. در این موارد بهتر است از کف فاصله را اندازه بگیرید و کولر گازی را نصب کنید. که با توجه به قدرت کولر گازی و محیط مورد نظر، ارتفاع دو متری می تواند بهترین محل برای نصب کولر گازی باشد.

ارتفاع مناسب کولر گازی در سقف بلند

ارتفاع مناسب کولر گازی در سقف بلند

بهترین محل برای نصب کندانسور یا همان یونیت خارجی

همانطور که برای نصب یونیت داخلی نکات بسیار مهمی را در نظر گرفتیم، برای انتخاب بهترین محل نصب برای کندانسور نیز با رعایت یک سری نکات به نتیجه خوبی خواهیم رسید. اما این نکات چه مواردی می باشند؟

اولین نکته ای که باید در نظر بگیرید، وجود فضای باز حداقل نیم متری در اطراف کندانسور می باشد. این فضای باز هم به جریان بهتر هوا کمک می کند و هم برای سرویس های دوره ای و تعمیرات به اپراتور کمک می کند.

مورد بعدی عدم نصب کندانسور در محیط گرم یا مقابل نور مستقیم خورشید است. اگر چاره ای نداشتید و سایه ای وجود نداشت، می توانید خودتان سایه بانی برای آن طراحی کنید تا از تابش مستقیم نور خورشید به آن جلوگیری شود.

با در نظر گرفتن این موارد به بازدهی بیشتر کولر کمک فراوانی خواهید کرد.

 جمع بندی بهترین محل نصب کولر گازی

شاید در نگاه اول این موارد و جزییات برای خیلی از دوستان بی اهمیت جلوه کند و بگویند دو درجه بالاتر یا پایین تر دما، مثلا در ارتفاعی که نصب می کنیم چقدر تاثیر دارد. تیم کولر بانه با این  تصور کاملا مخالف است. چرا که تغییرات در همان درجه های بالاتر فشار بیشتری را به کولر وارد می کند. در صورتی که می تواند با بازدهی بیشتر و فشار کمتر، طول عمر بیشتری را داشته باشد. پس در نصب یونیت داخلی به مواردی چون دور بدن از گرما و وسایل گرمازا، ارتفاع مناسب، عدم قرار داشتن در روبروی درب و پنجره، عدم وجود مانع در پرتاب باد مستقیم و وجود فضای باز کنار یونیت، دقت کنید. این موارد وقتی کنار هم قرار بگیرند و هر کدام دو درصد بازدهی کولر را بیشتر کنند، متوجه عملکرد طلایی آن در مجموع خواهید شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت www.etrhvac.com/where-is-the-best-place-to-install-an-air-conditionerمراجعه کنید.

1 دیدگاه در “بهترین محل نصب کولر گازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.